خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن دو شهروند در ارتفاعات مرزی اشنویه

کشته شدن دو شهروند در ارتفاعات مرزی اشنویه

خبرگزاری هرانا – دو تاجر مرزی (کاسبکار) در ارتفاعات مرزی اشنویه بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از موکریان، امروز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸، دو تاجر مرزی (کاسبکار) به نام‌ها‌ی “نعمت سعادت” و “رئوف شکاک”بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مستقر در ارتفاعات مرزی اشنویه جان خود را از دست دادند.

بر اساس این گزارش، این افراد به ظن حمل کالای قاچاق هدف شلیک مستقیم نیروهای انتظامی قرار گرفته‌اند.

بر اساس ماده‌ی ٣ قانون بکارگیری اسلحه از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای نظامی تنها در صورتی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند که جان آنان در خطر باشد و یا فرد، قصد کشتن آنها را داشته باشد.

سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

اشنویه از شهرهای مرزی استان آذربایجان غربی است که در قسمت غربی این استان قرار دارد. این شهر مرکز شهرستان اشنویه است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید