خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  پیدا شدن جسد یک کولبر مفقود شده در مناطق مرزی بانه

پیدا شدن جسد یک کولبر مفقود شده در مناطق مرزی بانه

خبرگزاری هرانا – روز جاری، جسد یک کولبر که پیشتر در بهمن ماه سال گذشته مفقود شده بود، در مناطق مرزی شهرستان بانه پیدا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، جسد یک کولبر به نام “عباس قادرزاده” از اهالی روستای دره‌آبی از توابع دهستان ذوالفقار شهرستان سقز سه ماه پس از مفقود شدن، با ذوب شدن برف‌ها در ارتفاعات مرزی ننور و برویشکانی بانه پیدا شد.

او روز دوشنبه ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، در میان گروهی از کولبران در ارتفاعات برویشکانی از توابع بخش ننور در مناطق مرزی شهرستان بانه در جریان تعقیب و گریز نیروهای مرزبانی، گرفتار کولاک شده و از آن زمان مفقود شده بود.

در همان حادثه دو کولبر دیگر به نامهای “سامان صالحی” ٢۴ ساله از اهالی سقز و “محمد کریمی” از اهالی روستای “شوی” بانه جان خود را از دست داده بودند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید