خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان سنندج اعدام شد

یک زندانی در زندان سنندج اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان سنندج اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، بامداد یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، یک زندانی در زندان سنندج اعدام شد.

هویت این زندانی “احمد ایرانی” فرزند سعید از اهالی شهرستان مریوان و با اتهام “قتل” احراز شده است.

وی از روز ۲۵ فروردین جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود.

بنا بر این گزارش، در سال ٨٨ در جریان یک نزاع دسته‌جمعی در شهرستان مریوان دو شهروند از طایفه “شهسواری و خون جام” کشته شدند و احمد مریوانی به قتل آنها متهم شد. او نهایتا سال ۱۳۹۰ به اتهام “قتل عمد” به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش احمد ایرانی از دو هفته قبل، پس از اطلاع از احتمال اجرای حکم اعدامش، اقدام به خودزنی کرده و علاوه بر اعتصاب، لب‌ها و چشمهایش را هم دوخته بود.

اعدام “احمد مریوانی” تا لحظه تنظیم این گزارش توسط مراجع رسمی اطلاع رسانی نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید