خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  دادگاه تجدید نظر؛ روحیه نریمان، شهروند بهایی تبرئه شد

دادگاه تجدید نظر؛ روحیه نریمان، شهروند بهایی تبرئه شد

خبرگزاری هرانا – روحیه نریمان، شهروند بهایی ساکن شیراز پس از برگزاری دادگاه تجدید نظر هم راستا، از اتهامات مطروحه تبرئه و این حکم روز جاری به وی ابلاغ شد. این شهروند بهایی در مهرماه سال گذشته جهت تحمل حبس بازداشت و پس از ۵ ماه با قبول اعاده دادرسی و تا زمان تشکیل مجدد دادگاه تجدید نظر از زندان آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱ اردیبهشت ماه ۹۸، حکم دادگاه تجدید نظر، مبنی بر تبرئه روحیه نریمان، شهروند بهایی ساکن شیراز به وی ابلاغ شد.

این دادگاه پس از قبول اعاده دادرسی این شهروند بهایی تشکیل و حکم برائت روحیه نریمان و نهایتا حکم آزادی وی را صادر کرده است.

این شهروند بهایی به همراه همسرش فرزاد دل آرام در مهرماه سال ۹۵ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از حدود یک هفته با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

در همان سال و توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز روحیه نریمان به ۶ سال حبس و فرزاد دل‌آرام به ۱ سال حبس محکوم شده و این حکم در شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر شیراز در تاریخ ۱۷ خردادماه سال ۹۷ به ریاست قاضی جمشید کشکولی و قاضی محمدرضا حسین پور، به ترتیب به ۲ سال و شش ماه و ۱ سال حبس کاهش پیدا کرد. همینطور ماده تجمیع احکام در مورد آنان به اجرا گذاشته شد.

این زوج بهایی در تاریخ ۱۶ مهرماه ۹۷ توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شدند.

لازم به ذکر است فرزاد دل آرام، همسر روحیه نریمان در جریان موج آزادی زودهنگام ویژه ۲۲ بهمن، در تاریخ ۲۵ بهمن ماه از زندان عادل آباد شیراز آزاد شده بود.

خانم نریمان نیز پس از قبول اعاده دادرسی با توقف حکم در تاریخ ۱۸ اسفندماه ۹۷ از همین زندان آزاد شده و روز جاری همزمان با صدور حکم برائت توسط این دادگاه رسما آزاد است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید