خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن دو شهروند در مناطق مرزی غرب کشور

کشته و زخمی شدن دو شهروند در مناطق مرزی غرب کشور

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان ارومیه در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی زخمی شد. همچنین روز پنج‌شنبه یک تاجر مرزی (کاسبکار) در استان کردستان در پی شلیک مستقیم نیروهای انتظامی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، یک کولبر از اهالی صومای و برادوست ارومیه به نام “شمس‌الدین حاجیزاده” فرزند عبید در پی شلیک نیروهای مرزبانی مستقر در پاسگاه مرزی بردوک از ناحیه‌ی پشت و پا زخمی شد.

پیش از این روز پنج‌شنبه ۲۹ فروردین هم یک کاسبکار به نام “افشین لطفی” فرزند خلیل از اهالی شهرستان سقز در جاده‌ی بیجار به ظن حمل کالای قاچاق، بدون اخطار قبلی و در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی جان خود را از دست داد.

بر اساس ماده‌ی ٣ قانون بکارگیری اسلحه از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای نظامی تنها در صورتی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند که جان آنان در خطر باشد و یا فرد، قصد کشتن آنها را داشته باشد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید