خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸, 9th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۱/۲۹ ساعت ۲۲:۰۲:۲۷

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان زنجان اعدام شد

یک زندانی در زندان زنجان اعدام شد

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه، یک زندانی متهم به “قتل” در محوطه زندان زنجان اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سپیده دم سه‌شنبه ۲۷ فروردین ماه یک زندانی در محوطه زندان مرکزی زنجان اعدام شد. این زندانی که هویتش هدایت محرابی (یا مهرابی)، ۳۷ ساله، فرزند برزو و اهل کرمانشاه احراز شده، با اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع در خصوص هدایت محرابی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “او را سال ۹۳ به اتهام قتل شخصی به نام عزت در کرمانشاه دستگیر کردند و در دی‌ماه ۹۶ حکم اعدام وی در دیوان عالی کشور به تایید رسید».

در طول ۵ سال گذشته خانواده هدایت محرابی با وجود تلاش‌های فراوان موفق به اخذ رضایت از خانواده شاکی نشدند.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یک ساله (اول فروردین ۱۳۹۷ تا ۲۸ اسفند ۱۳۹۷) دست کم ۲۴۴ شهروند اعدام شدند و ۱۷۰ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۳ کودک-مجرم اشاره کرد و همین طور به محل اجرای ۱۷ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید و یا اسلایدهای گزارش سال ۹۷ را بصورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید