خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ سه کولبر بر اثر سرمازدگی در مناطق مرزی پیرانشهر

مرگ سه کولبر بر اثر سرمازدگی در مناطق مرزی پیرانشهر

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه، سه کولبر در ارتفاعات مرزی “کانی خدا” از توابع شهرستان پیرانشهر بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، شب سه‌شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، سه کولبر به نام‌های “حسین شمع‌زاده فرزند مراد از اهالی روستای کانی اشکوت پیرانشهر”، “بهمن جسوری، فرزند عبدالباقی از اهالی روستای شین‌آباد پیرانشهر” و “سیروان پشنگ، فرزند محمد از اهالی روستای موسالان سردشت” در ارتفاعات مرزی “کانی خدا” از توابع پیرانشهر بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست دادند.

بر اساس این گزارش، اجساد این افراد توسط ساکنین روستاهای مرزی پیدا شده و به سردخانه‌ی بیمارستان پیرانشهر منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید