خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور بیش از هزار و ۳۰۰ حکم جایگزین حبس در استان یزد طی سال گذشته

صدور بیش از هزار و ۳۰۰ حکم جایگزین حبس در استان یزد طی سال گذشته

خبرگزاری هرانا – معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد از صدور بیش از هزار و ۳۰۰ حکم جایگزین حبس در یک سال گذشته در این استان خبر داد و گفت که از این تعداد ۱۶۴ رأی آن خدمت عمومی رایگان است و ۸۰ رأی آن به اجرای احکام وارد و بخشی از آن اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸، محمدحسین رحیمی‌زاده، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد با اشاره به اینکه از کشور فرانسه با اجرای مجازات‌های جایگزین حبس از سال ۱۹۸۳ به عنوان پیش قراول استفاده از احکام جایگزین حبس یاد می‌شود، مدعی شد: این شیوه در اسلام و توسط شخص پیامبر اسلام استفاده شده است و اسرا در جنگ‌ها به شرط آموزش خواندن و نوشتن به مسلمانان آزاد می‌شدند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد ایجاد بستر و شرایط اجرای طرح مجازات‌های جایگزین حبس در استان را خواستار شد و اضافه کرد: علیرغم تدوین آیین نامه اجرایی این قانون، هنوز اجرای دقیق و پر قدرت آن در استان شکل نگرفته است.

این مقام قضایی از صدور بیش از ۱۳۰۰ رأی جایگزین حبس در استان در سال گذشته خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۶۴ رأی آن خدمت عمومی رایگان است و ۸۰ رأی آن به اجرای احکام وارد و بخشی از آن اجرا شده است.

وی افزود: به مجازات های جایگزین و آرای خدمات عمومی رایگان باید به عنوان یک فرصت و ظرفیت نگریست و از آن به بهترین شکل ممکن بهره گرفت.

معاون اجتماعی دادگستری استان یزد، گفت: قانونگذار تمام ابعاد و جوانب اجرای این قانون را مد نظر قرار داده و ۱۲ وزارتخانه، ۷ سازمان و ۱۲ مؤسسه عمومی را به عنوان دستگاه های پذیرنده معرفی کرده و جنبه های نظارتی و اجرایی آن را نیز دیده است.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید