خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت یک زندانی سیاسی تبعه ترکیه در زندان ارومیه

گزارشی از آخرین وضعیت یک زندانی سیاسی تبعه ترکیه در زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – رحمی تورگوت، زندانی سیاسی تبعه کشور ترکیه در سال ۹۶ بصورت قانونی وارد ایران شد و دو روز پس از آن توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تابستان همان سال به ۵ سال حبس محکوم شد. این زندانی علیرغم درخواست های مکرر و بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم تاکنون در بند غیر سیاسی زندان ارومیه تحمل حبس کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رحمی تورگوت، زندانی سیاسی ترکیه‌ای در وضعیتی نامناسب در زندان ارومیه تحمل حبس می‌کند و درخواست‌های مکرر وی مبنی بر انتقال به بند سیاسی این زندان تاکنون بی‌پاسخ مانده است.

این زندانی سیاسی تبعه کشور ترکیه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ جهت دیدار با تعدادی از اقوام و آشنایان خود در ارومیه بصورت قانونی وارد خاک ایران شده بود. وی دو روز پس از ورود به ایران توسط نیروهای امنیتی در منزل یکی از اقوامش بازداشت شد.

گفتنی است که این شهروند اهل ترکیه به مدت یک ماه در بازداشتگاه نیروهای امنیتی تحت بازجویی بوده است.

رحمی تورگوت نهایتا در تابستان همان سال توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام” به ۵ سال حبس محکوم شد. این حکم نهایتاً در شعبه ۱۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی عیناً تایید شد.

این زندانی سیاسی تبعه کشور ترکیه علیرغم گذشت نزدیک به دو سال از زمان انتقال به زندان ارومیه و درخواست‌های مکررش مبنی بر انتقال به بند سیاسی، همچنان برخلاف اصل تفکیک جرایم در بند ۱–۲ این زندان در وضعیت نامناسبی به سر می‌برد.

رحمی تورگوت اهل شهر یوکس اوا (گه‌ور) واقع در استان مرزی هَکاری در جنوب شرقی ترکیه است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید