خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ساعت ۱۷:۰۷:۲۳

    خانه  > اصناف  >  حقوق معوقه و تحصن اعتراضی معلمان در استان کهگیلویه و بویراحمد

حقوق معوقه و تحصن اعتراضی معلمان در استان کهگیلویه و بویراحمد

خبرگزاری هرانا – معلمان استان کهگیلویه و بویراحمد سه سال است که حق ماموریتی دریافت نکرده اند. به گفته یکی از معلمان این استان تعداد زیادی از همکارانش در شرف رها کردن شغل خود هستند و تاکید می کند اگر روزی به این مساله معترض شویم هزار وصله به ما می‌چسبانند. همزمان روز گذشته ۴۸ نفر از معلمان غیربومی بخش دیشموک شهرستان کهگیلویه برای دومین روز پیاپی مقابل آموزش و پرورش دیشموک تحصن کردند و در کلاس درس حاضر نشدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، روز دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸، بیش از ۴۸ نفر از معلمان غیربومی بخش دیشموک در نامه ای به مدیر آموزش و پرورش دیشموک تا برطرف نشدن مطالبات خود از حاضر شدن در کلاس های درس خودداری کردند. این معلمان فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان هستند و از سال ۹۵ در این بخش مشغول به کار شده اند.

بر اساس این گزارش، معلمان غیربومی معتقد هستند که اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد در این سال‌ها برای جابه‌جایی و انتقال نیروهای بومی با آنها همکاری نکرده است. آنها با اشاره به مراجعه مستمر به نهادهای مسئول استانی و شهرستانی گفتند: به جای حمایت و چاره اندیشی با برخوردهای قانونی و توجیه غیرمنطقی مواجه شده‌اند.

بیشتر این نیروها بیش از ۱۰ سال سابقه کار دارند و خواستار همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان برای انتقال به مناطق موردنظر خود شدند. نبود انگیزه برای تدریس از مهمترین مشکلاتی است که به گفته معلمان غیربومی حوزه آموزش بخش دیشموک را تهدید می‌کند.

آنها با اشاره به اینکه بومی سازی نیروهای آموزشی هیچ وقت در منطقه محروم دیشموک اجرا نشده، افزودند: نیروهای بومی بخش دیشموک در دیگر شهرستان ها مشغول تدریس هستند که نیاز است در این راستا برنامه ریزی برای انتقال این نیروها به دیشموک و اعزام معلمان غیربومی به دیگر مناطق انجام شود.

این معلمان، ماندگاری چندین ساله و بلندمدت نیروهای غیربومی و انتقال غیرقانونی نیروهای جدیدالورود با عنوان «انتقال اداری» را نابرابری اداری دانستند و خواستار رسیدگی به وضع موجود شدند. آنها تأکید داشتند که بر اساس قانون «کار در خدمت زندگی است» ولی در بخش دیشموک با توجه به محرومیت منطقه زندگی معلمان غیربومی مختل و تحت الشعاع کار قرار گرفته است.

معلمان غیربومی منطقه دیشموک می‌گویند کار انتقال دیگر همکاران غیربومی در دیگر بخش‌ها به خوبی انجام ولی در بخش دیشموک این مشکل همچنان روز به روز بیشتر می‌شود. آنها خواهان جایگزینی حداکثری نیروهای جدیدالاستخدام (حق التدریسی، استخدامی و رسمی) سال ۹۸ در منطقه دیشموک بوده و در عوض نیروهای مورد نیاز سایر شهرستان ها از طریق انتقال دادن آنان تأمین شود. همچنین می‌گویند: تا برطرف شدن مشکل خود به تحصن ادامه خواهند داد.

از طرفی محمد نوروزی، رئیس آموزش و پرورش دیشموک مدعی شده هیچ کدام از معلمان غیربومی دیشموک با توجه به آیین نامه نقل و انتقالات و سابقه در شرایط فعلی شرایط انتقال را ندارند.

وی با اشاره به اینکه این تعداد از معلمان تازه استخدام شده اند، افزود: این تعداد معلم تعهد هشت ساله برای انتخاب محل خدمت هنگام استخدام داشته‌اند. با توجه به آیین‌نامه آموزش و پرورش باید این تعداد نیروها حداقل پنج سال سابقه تحصیلی برای انتقال داشته باشند.

نوروزی تعداد معلمان حوزه ابتدایی بخش دیشموک را ۲۲۲ آموزگار دانست و گفت: هرساله تعداد زیادی از این نیروها بر اساس سابقه تحصیلی انتقال داده می‌شوند. آموزش و پرورش دیشموک در نسبت دانش آموز به معلم دارای تراکم بالایی در سطح استان است. بیش از ۵۵ درصد از معلمان دیشموک غیر بومی هستند.

رئیس آموزش و پرورش دیشموک استخدام نیروی بومی در بخش دیشموک را ضروری دانست و گفت: نیاز است مسئولان برای برطرف کردن مشکلات نیروهای بومی را جایگزین نیروهای غیر بومی کنند.

نوروزی تعداد دانش آموزان بخش دیشموک را پنج هزارو ۶۷۵ دانش آموز ذکر کرد و گفت: از این تعداد ۲ هزار و ۲۱۹ دانش آموز شهری و سه هزارو ۴۳۸ دانش آموز روستایی هستند.

بخش دیشموک با ۲۳ هزار نفر جمعیت و ۸۵ روستا در ۹۰ کیلومتری دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه قرار دارد.

“شاید شاهد تجمع معلمان در روزی که به‌نام آنها نام‌گذاری شده باشیم”

بر اساس گزارش دیگری از فارس، روز معلم و هفته بزرگداشت مقام معلم در پیش است اما معلمان که قشر فرهنگی جامعه هستند مشکلات زیادی دارند که به قول مدیرکل آموزش و پرورش شاید شاهد تجمع معلمان در روزی که به‌نام آنها نام‌گذاری شده باشیم.

معلمان در سراسر کشور دچار مشکل هستند و این مشکلات تنها شامل فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد نمی‌شود، حتی به گفته متولیان امر میزان مطالبات معلمان این استان کمتر از سایر نقاط کشور است.

هادی زارع‌پور، مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد، با بیان اینکه فرهنگیان این استان سه سال است که حق ماموریتی دریافت نکردند گفت: تنها توانسته‌ایم ۵ ماه اضافه کار معلمان با میانگین ۳۰ ساعت تدریس را پرداخت کنیم.

امروز اولین نشست شورای آموزش و پرورش برگزار شد تا در لابه‌لای مصوباتی که از سال گذشته بررسی می‌شد به این مورد اشاره شود که یکی از معلمان به بی‌انگیزگی فرهنگیان اشاره کرد و گفت: بیش از ۵۰، ۶۰ نفر از همکاران در شرف رها کردن کار هستند کارمند و معلمی که ۶ ماه کار می‌کند و حقوقی دریافت نمی‌کند انگیزه‌ و علاقه‌ای برای ادامه کار ندارد.

وی ادامه داد: فرهنگیان نگران این وضعیت هستند، اغلب معلمان عید امسال جایی مسافرت نکردند چون پولی نداشتند، از استاندار خواهش می‌کنیم این موضوع را پیگیری کند.  فردا اگر به این وضعیت معترض شویم هزاران وصله به ما می‌چسبانند.

اما علی‌محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سخنان به استانی نبودن بودجه آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: صحبت‌های مدیرکل آموزش و پرورش و شما به حق است پولی که ۷ سال پیش طلبکار بودید اگر پرداخت شود جوابگویی قدرت خرید شما با این وضع تورم نیست.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: دولت و مجلس مشکل فرهنگیان را می‌دانند یکی از سناریوها برای رفع این موضوع برداشت از صندوق توسعه ملی است که اگر اجازه این کار صادر شود کمتر از خسارت سیل نیست.

وی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی برای توسعه کشور و تولید است گفت: این حوزه هم مشکلاتی دارد برای برداشت از صندوق هم قانون موانعی ایجاد کرده است، چندین بار با وزیر آموزش و‌ پرورش در مورد مطالبات فرهنگیان صحبت کردم.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید