خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  دادگاه تجدید نظر استان مرکزی، محمد نجفی و ۳ فعال مدنی دیگر را به حبس محکوم کرد

دادگاه تجدید نظر استان مرکزی، محمد نجفی و ۳ فعال مدنی دیگر را به حبس محکوم کرد

خبرگزاری هرانا – حکم ۱۳ سال حبس محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر عینا به تائید دادگاه تجدید نظر رسید. از این مقدار مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس قابل اجرا خواهد بود. علی باقری دیگر متهم این پرونده نیز به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. همچنین در خصوص متهمین دیگر این پرونده که پیشتر به دو سال حبس تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شده بودند با اعتراض معاون دادستان اراک تعلیق مجازات آنها لغو شده و مدت محکومیت آنها قابل اجرا خواهد بود. محمد نجفی که علاوه بر این در دو پرونده دیگر مجموعا به ۳ سال حبس تعزیری دیگر و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود ۴ روز پس از آزادی مجددا بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان اراک منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایرنا، شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی در ارتباط با پرونده محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر و متهمین دیگر پرونده اقدام به صدور رای کرده است.

هرانا پیشتر در گزارشی از تائید حکم ۱۳ سال حبس تعزیری صادره علیه محمد نجفی خبر داده بود. از این مقدار به استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس قابل اجرا خواهد بود.

جلسه دادگاه تجدید نظر این پرونده روز دوشنبه ۶ اسفندماه در شعبه ۹ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی برگزار شده بود.

محمد نجفی در حالی که جهت سپری کردن دوران محکومیت ۳ ساله خود در زندان اراک بود پس از بازداشت و از بابت عناوین اتهامی مختلف به ۱۶ سال حبس دیگر محکوم شده بود.

این وکیل دادگستری محبوس در تاریخ هفتم مردادماه ۹۷ در دادگاه بدوی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند به ریاست قاضی محمدرضا عبداللهی، به اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” به یک سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و از بابت اتهام “انتشار مطالب کذب به قصد تشویش اذهان عمومی” به تحمل دو سال حبس محکوم شده است. 

وی در تاریخ ۶ آبان ماه جهت اجرای حکم ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق بازداشت و به زندان اراک منتقل شد.

آقای نجفی در اواسط آذرماه سال گذشته و در بخش دوم این پرونده توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اراک از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” به ۲ سال حبس تعزیری، “توهین به رهبری” به ۱ سال حبس تعزیری و “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

در تاریخ ۲۴ آذرماه، محمد نجفی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو دادگستری شهرستان شازند در پرونده‌ای دیگر به اتهام “تشویش اذهان عمومی” به یک سال حبس تعزیری و در تاریخ ۲ بهمن‌ماه ۹۷ نیز مجددا توسط همان شعبه به ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

همچنین بر اساس دادنامه دادگاه تجدید نظر که در تاریخ ۲۵ اسفندماه به وکلای متهمین ابلاغ شده است، علی باقری از بابت اتهام توهین به رهبری به ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” به ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

علی باقری نیز در دادگاه بدوی به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” به ۲ سال حبس تعزیری، “توهین به رهبری” به ۱ سال حبس تعزیری و “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

بر اساس این گزارش متهمین دیگر این پرونده نیز که محکومیت ۲ ساله آنها در دادگاه بدوی به مدت ۵ سال تعلیق شده بود بر اساس حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر و به اعتراض معاون دادستان اراک، با لغو تعلیق مجازات مواجه شده است.

همچنین از میان این دو متهم محکومیت ۲ ساله بهزاد علی بخشی با تخفیف مجازات به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش یافته است.

در دادگاه بدوی مسعود عاجلو  و بهزاد علی بخشی به اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس تعلیقی به مدت ۵ سال، محکوم شده و عباس صفری دیگر متهم این پرونده در خصوص اتهام “عضویت در گروه غیرقانونی برای اقدام علیه امنیت ملی” تبرئه شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید