خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی

کشته و زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان خوی در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی کشته و یک کولبر دیگر در مناطق مرزی شهرستان چالدران در پی شلیک مستقیم این نیروها زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، گروهی از کولبران در منطقه مرزی چالدران هدف شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی قرار گرفتند و در نتیجه آن، یک کولبر از ناحیه پشت شدت زخمی شد.

هویت کولبر زخمی شده، “مجید جلیل پور”، اهل بخش قطور از توابع شهرستان خوی است که توسط نیروهای مستقر در پاسگاه مرزی موسوم به “یکماله” هدف شلیک قرار گرفته است.

جلیل پور جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شده و بر اساس این گزارش وضعیت جسمی اش وخیم است.

همزمان از خوی گزارش شده است که یک کولبر به نام “بهروز چتوزاده”، متاهل و پدر یک کودک، از اهالی روستای “طوره” از توابع بخش الند در نتیجه‌ی شلیک همین نیروها، جان خود را از دست داده است.

بر اساس این گزارش در هر دو مورد، نیروهای مرزبانی به ظن حمل کالای قاچاق، بدون اخطار قبلی و از فاصله نزدیک، این کولبران را در حالی هدف قرار داده اند که ایشان هیچگونه کالای قاچاقی به همراه نداشته اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

بهروز چتوزاده

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید