خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, فرهنگی  >  ژاکان باران، شهروند ایلامی با تودیع قرار آزاد شد

ژاکان باران، شهروند ایلامی با تودیع قرار آزاد شد

خبرگزاری هرانا – حسین باقری (ژاکان باران)، شاعر اهل شهرستان ملکشاهی واقع در استان ایلام که شب دوشنبه ۲۷ اسفندماه سال گذشته به دلیل فعالیت برای برگزاری مراسم نوروز و چهارشنبه سوری توسط نیروهای انتظامی این شهرستان بازداشت شده بود، روز جاری با تودیع قرار و تا پایان مراحل دادرسی از زندان ایلام آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر امروز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸، ژاکان باران، شاعر ایلامی پس از ۲۰ روز بازداشت در بند قرنطینه زندان ایلام با تودیع قرار به صورت موقت آزاد شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “شب دوشنبه ۲۷ اسفندماه ۲۰ ماموران نیروهای انتظامی به منزل پدری آقای باقری مراجعه کرده و وی را بازداشت کردند. اتهام مطروحه علیه ژاکان باران در مراحل بازجویی “تحریک مردم به قصد بر هم زدن امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام” عنوان شده است. وی از همان شب تا روز ۱۳ فروردین در اعتراض به نحوه بازداشتش دست به اعتصاب غذا زده بود و نهایتا عصر امروز با تودیع قرار ۵۰ میلیون تومانی از بند قرنطینه زندان ایلام آزاد شد”.

ژاکان باران از روز دوشنبه ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۷ در رابطه با فعالیت‌هایش در خصوص برگزاری مراسم نوروز و چهارشنبه سوری در شهرستان ملکشاهی و همچنین تبلیغ برای پوشیدن لباس کردی در این مراسم توسط نیروهای انتظامی این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه رندان ایلام منتقل شده بود.

لازم به یادآوری است که جلسه رسیدگی به اتهامات ژاکان باران از بابت پرونده‌ای دیگر در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه سال گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان ملکشاهی برگزار شده بود. وی در این جلسه از بابت اتهامات “تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی”، “تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی” و “توهین به مقدسات” محاکمه شده بود.

آقای باقری در تاریخ ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۶ نیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۱۵ روز با قرار کفالت به صورت موقت آزاد شده بود.

ژاکان باران، شاعر کرد ۳۶ ساله اهل ایلام به زبان‌های کردی و فارسی شعر می‌نویسد. بنا به گفته وی تاکنون دو کتابش به نام‌های “شلاق افکار” و “نیشتمانی داگیریاگ” از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز انتشار نگرفته‌اند.

گفتنی است حسین باقری از سالها قبل به خاطر عمل‌های جراحی که در ناحیه کمر داشته، امکان راه رفتن را از دست داده است و مجبور است از صندلی چرخ‌دار استفاده کند. وی همچنین کلیه راستش را از دست داده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید