خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  صدور و تائید حکم اعدام برای ۲ زندانی در دو پرونده جداگانه

صدور و تائید حکم اعدام برای ۲ زندانی در دو پرونده جداگانه

خبرگزاری هرانا – شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران یک زندانی متهم به قتل را به اعدام محکوم کرد و این حکم در دیوان عالی کشور نیز تأیید شد. بنا بر خبری دیگر یک زندانی در تهران که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم و حکم اعدام وی در دیوان عالی کشور نقض شده بود، برای دومین بار به اعدام محکوم شد. این حکم روز گذشته در دیوان عالی کشور نیز تأیید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه ایران، یک زندانی متهم به قتل با تأیید حکم اعدام در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت.

در این گزارش آمده است رسیدگی به این پرونده از سال ۹۶ به‌دنبال مرگ مشکوک صاحب یک دفترخانه اسناد رسمی شروع شد و تیم ویژه‌ای از کارآگاهان جنایی در محل حاضر و با جسد پیرمردی به‌نام اصغر روبه‌رو شدند. تحقیقات نشان می‌داد اصغر آن روز با مردی به‌نام فرامرز دیدار داشته است. ساعتی از مرگ مشکوک پیرمرد نگذشته بود که فرامرز به دفترخانه رفت. وی به مأموران گفت: “قرار بود امروز سند زمینی را که دو سال قبل از اصغر خریده بودم به نامم بزند. به همین خاطر به اینجا آمدم اما متوجه شدم او مرده است”.

بنا بر این گزارش دستپاچگی و اظهارات ضد و نقیض این مرد شک پلیس را برانگیخت و وقتی روشن شد دوربین مداربسته دفترخانه صحنه درگیری او و اصغر را ضبط کرده است این مرد لب به اعتراف گشود.

وی گفت: “پس از درگیری با اصغر برای دفاع از خودم یک ضربه به گردن او زدم اما تعادلش به هم خورد و از پله‌ها به پایین سقوط کرد. من که ترسیده بودم به طبقه بالا رفتم و چاقو را به سطل زباله انداختم و وقتی متوجه مرگ او شدم دفترخانه را ترک کردم. چند ساعت بعد برای اینکه پلیس را گمراه کنم به دفترخانه برگشتم و مدعی شدم با مرحوم قرار ملاقات داشته‌ام. با اعتراف‌های این متهم، وی به بازسازی صحنه جرم پرداخت و در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی اصغر عبداللهی و با حضور یک مستشار پای میز محاکمه ایستاد”.

در ابتدای این جلسه اولیای دم برای متهم اعدام خواستند. سپس متهم که در یکی از رشته‌های علوم انسانی مدرک دکترا دارد به دفاع از خود پرداخت و گفت: “از مدت‌ها قبل اصغر را می‌شناختم. دو سال قبل تصمیم گرفتم پس‌انداز چند ساله‌ام را سرمایه‌گذاری کنم. به همین خاطر پولم را به پیرمرد دادم و زمین ۲۵۰ متری را از او خریدم اما با گذشت ۲ سال از این معامله او سند زمین را به نامم نمی‌زد. به همین خاطر چند بار با او درگیر شده بودم. قرار بود آن روز زمین را به نامم سند بزند اما وقتی در راه پله‌ها با هم رو‌به‌رو شدیم او برخورد بدی با من داشت. به همین خاطر عصبانی شدم و بار دیگر با هم درگیر شدیم. او به سمتم حمله کرد و من برای دفاع از خودم با چاقو یک ضربه به گردن او زدم که تعادلش به هم خورد و از پله‌ها سقوط کرد. باور کنید ضربه‌ای که به گردن اصغر زدم کشنده نبود و مرگ او به خاطر سقوط از پله‌ها اتفاق افتاد”.

با پایان دفاعیات متهم وکیل وی به دفاع پرداخت و گفت: “به نظر می‌رسید علت فوت پیرمرد ۸۰ درصد به خاطر شکستگی جمجمه ناشی از سقوط از پله‌ها بوده است و موکلم فقط ۲۰ درصد در فوت او تقصیر داشته است”.

با طرح این ادعا قضات دادگاه نظریه پزشکی قانونی را درباره علت تامه مرگ اصغر استعلام کردند. با اظهارنظر قطعی پزشکی قانونی، قضات دادگاه متهم را در مرگ پیرمرد مقصر دانسته و او را به اعدام محکوم کردند.  این حکم در دیوان عالی کشور تأیید شد.

صدور و تایید یک حکم اعدام در تهران

به گزارش ایران آنلاین، حکم اعدام یک زندانی جوانی که متهم است در جریان درگیری برای فروش برنج، مشتری‌اش را به قتل رسانده بود، به تأیید قضات دیوان عالی کشور رسید.

این قتل ۱۳ سال قبل در یکی از خوار بار فروشی‌های اسلامشهر و در صف خرید برنج کوپنی اتفاق افتاد. بر اساس شواهد و تحقیقات پلیسی، متهم به قتل ۳۳ ساله که پسر برنج فروش محل بود در یک درگیری «سعید» ۲۵ ساله را مجروح کرده و پا به فرار گذاشته بود.

«سعید» پس از انتقال به بیمارستان به دلیل شدت خونریزی جان باخت و پرونده برای شناسایی و دستگیری متهم در اختیار کارآگاهان پلیس آگاهی قرار گرفت.

تحقیقات برای دستگیری متهم ۶ سال ادامه داشت تا اینکه وی به اتهام جاسازی ماده مخدر شیشه در خودرویش دستگیر شد. با وجودی که متهم در اعترافاتش ادعا کرد برای دفاع از خود با مقتول درگیر شده است اما قضات دادگاه کیفری او را به اعدام محکوم کردند اما این حکم از سوی قضات دیوان عالی رد شد.

به این ترتیب متهم باردیگر در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست اصغر عبداللهی و با حضور دو مستشار محاکمه شد و اولیای دم بار دیگر خواستار اعدام او شدند.

سپس متهم در جایگاه ایستاد و گفت: “چند روز بیشتر به ماه رمضان نمانده بود و من در حال بسته‌بندی برنج بودم که مقتول به مغازه آمد و با قلدری چند گونی برنج خواست. من هم چون نرخ جدید را نداشتم برنج نفروختم. اما لحظاتی بعد او با برادرش به مغازه آمد و شیشه نوشابه را در سرم خورد کرد. این اتفاق باعث شد با هم درگیر شویم و روی زمین بیفتیم که شیشه‌های شکسته به شکم و پای او رفت. من او را نکشتم و فقط با دسته آهنی جارو به کتفش زدم”.

این در حالی بود که برادر مقتول مدعی بود متهم مقابل چشمان او با شیشه شکسته نوشابه برادرش را مجروح کرده است.

از آنجا که پس از اظهارات طرفین چند شاهد نیز ادعاهای ضد و نقیضی را مطرح کردند، قضات بار دیگر حکم به اعدام متهم دادند. این حکم دیروز در دیوان عالی کشور نیز تأیید شد و پسر برنج فروش اسلامشهری در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید