خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  افزایش فشار بر جامعه اهل سنت؛ ممانعت وزارت اطلاعات از سفر کاک حسن امینی به زاهدان

افزایش فشار بر جامعه اهل سنت؛ ممانعت وزارت اطلاعات از سفر کاک حسن امینی به زاهدان

خبرگزاری هرانا – در آستانه‌ برگزاری مراسم فارغ‌التحصیلی طلاب دارالعلوم زاهدان، اداره‌ کل اطلاعات استان کردستان، با مخالفت با سفر کاک حسن امینی حاکم شرع مردمی کردستان به زاهدان مانع از حضور وی در این مراسم شد. دفتر محکمه شرعی کردستان با انتشار بیانیه‌ای ضمن تایید این خبر، اعمال محدودیت‌ها علیه رهبران و بزرگان اهل سنت را خلاف شرع و قانون دانست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان و رئیس مدرسه‌ امام بخاری سنندج، با مخالفت اداره اطلاعات این استان از شرکت در مراسم فارغ‌التحصیلی طلاب دارالعلوم زاهدان منع شد.

دفتر محکمه شرعی کردستان روز یکشنبه ۱۱ فروردین‌ماه با انتشار بیانیه‌ای ضمن تایید این خبر، “إعمال محدویت‌ها علیه رهبران و بزرگان اهل سنت” را ” خلاف شرع و قانون” دانسته و گفته است که “این اقداماتِ خلافِ عقل و عرف و دین و قانون، جز ایجاد بدبینی و نومیدی هر چه بیشتر در میان مردم نسبت به حاکمیت، فایده‌ی دیگری ندارد”.

گفتنی است حسن امینی (متولد ۱۳۲۵)، حاکم شرع مردمی کردستان، ریاست شورای مجمع فقهی جمعی از علمای کردستان ایران و مدیریت مدرسەی امام بخاری در سنندج است. وی سال گذشته نیز پس از احضار به اداره اطلاعات کردستان از حضور در این مراسم منع شده بود.

سال گذشته وزارت اطلاعات از سفر مولانا گرگیج نیز جهت شرکت در همایش های دانش آموختگی مدارس دینی این استان نیز جلوگیری کرده بود. مولانا گرگیج مدیر دارالعلوم گالیکش و امام جمعه اهل سنت بلوچ آزاد شهر استان گلستان برای چندمین سال متوالی پیش از اقدام برای سفر و شرکت در همایش‌های فارغ‌التحصیلی که در راس آن مراسم دانش‌آموختگی دارالعلوم زاهدان است، از سوی ماموران امنیتی برای مشارکت در این همایش منع شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید