خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  آزادی موقت سه شهروند بازداشت شده همزمان با کاهش محکومیت سحر کاظمی در سنندج

آزادی موقت سه شهروند بازداشت شده همزمان با کاهش محکومیت سحر کاظمی در سنندج

خبرگزاری هرانا – سمکو جعفری شهروند بازداشت شده در ارومیه و کاوه بابامرادی و زانیار ضمیران دو شهروند دیگر در سنندج که پیشتر از بابت پرونده‌های جداگانه بازداشت شده بودند، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شدند. همزمان حکم حبس سحر کاظمی در دادگاه انقلاب سنندج از پنج سال به بیست ماه زندان کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸، “سمکو جعفری” ۲۸ ساله از اهالی ارومیه با تودیع وثیقه‌ی ۱۲۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات آزاد شد.

سمکو جعفری روز ۲۹ اسفند ۹۷ به دلیل مشارکت در برگزاری جشن نوروزی که نهادهای امنیتی آن را برنامه ریزی شده از طرف یکی از احزاب کرد اپوزیسیون می دانستند، توسط این نیروها بازداشت شده بود.

همزمان از سنندج گزارش شده است که روز چهارشنبه ۷ فروردین ۹۸ “زانیار ضمیران” کارمند اداره‌ی کل آب منطقه‌ای کردستان با تودیع وثیقه‌ی ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

زانیار ضمیران روز یکشنبه ۱۶ دی‌ماه ۹۷ در سنندج بازداشت و به بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات این شهر منتقل شد. او روز ۲۸ اسفند ۹۷ با اتمام بارجویی‌ها به زندان مرکزی این شهر منتقل شده بود.

بر اساس این گزارش، دستگیری او در جریان بازداشت شماری از اعضای حزب وحدت ملی شاخه کردستان صورت گرفته بود. نیروهای امنیتی پیشتر به خانواده‌های این افراد اعلام کرده‌ بودند که “وابستگی این افراد به گروه‌های معاند و مشارکت‌شان در قتل یک راننده آمبولانس هلال احمر به نام «کوهسار فاتحی» برای اداره‌ی اطلاعات ثابت شده است و آنها منتظر هستند تا خود این افراد به آن اعتراف کنند.” کوهسار فاتحی شامگاه جمعه ۲۹ تیرماه ۹۷ توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد.

بر اساس گزارش دیگری از همین شهر، روز ۲۹ اسفند ۹۷، “کاوه بابامرادی” دیگر شهروند بازداشت شده با تودیع وثیقه‌ی ۴۰۰ میلیون تومانی آزاد شده است. او نیز در روندی مشابه زانیار ضمیران روز ۳۰ خرداد ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شده بود.

در خبری دیگر حکم پنج سال حبس “سحر کاظمی” از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” توسط قاضی سعیدی در شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب سنندج به ٢٠ ماه حبس کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، سحر کاظمی که سابقه‌ی فعالیتهای مدنی و محیط زیست را در کارنامه خود دارد، روز پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷ با مراجعه نیروهای اداره اطلاعات بە منزلش بازداشت شده و روز شنبه ۳ آذر به صورت موقت آزاد شده بود.

او مجددا روز یکشنبه ۱۱ آذرماه پس از مراجعه به دادگستری سنندج بازداشت و سپس به زندان سنندج منتقل شده بود. نهایتا در بهمن ماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب این شهر به پنج سال زندان محکوم شده و سڀس به حکم صادره اعتراض کرد.

از مصادیق اتهامی علیه خانم کاظمی کماکان اطلاعی در دست نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید