خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  تشکیل پرونده و احضار شیراحمد شیرانی، زندانی سیاسی به دادگاه انقلاب اردبیل

تشکیل پرونده و احضار شیراحمد شیرانی، زندانی سیاسی به دادگاه انقلاب اردبیل

خبرگزاری هرانا – شیراحمد شیرانی، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان اردبیل در حالی که نهمین سال از دوره محکومیت ۲۲ ساله خود را بصورت تبعیدی در زندان اردبیل سپری می‌کند، از بابت بخش دوم پرونده جدیدی که در زندان برای او گشوده شده با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به دادگاه انقلاب احضار شده است. وی از بابت بخش اول همین پرونده، در روزهای پایانی سال گذشته از اتهام مطروحه تبرئه شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جلسه دادگاه رسیدگی به بخش دوم پرونده جدید شیراحمد شیرانی، زندانی سیاسی تبعیدی محبوس در زندان اردبیل در تاریخ ۱۹ فروردین‌ماه ۹۸ و در شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل برگزار خواهد شد.

در احضاریه‌ای که در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۷ تنظیم و اخیراً در زندان به وی ابلاغ شده است، از او خواسته شده راس ساعت ۱۰ صبح تاریخ مقرر از بابت اتهام مطروحه “فعالیت تبلیغی علیه نظام” در این جلسه حاضر شود.

دیگر هم‌پرونده‌ای این زندانی محمد صابر ملک رئیسی نیز در همین تاریخ و از بابت همین اتهام به این شعبه احضار شده است.

لازم به یادآوری است شیراحمد شیرانی که در تاریخ ۲ دی ماه پس از ۱۲ روز بازجویی در این خصوص به بند بازگردانده شده بود، در تاریخ ۵ دی ماه به قرنطینه این زندان تبعید شد. همچنین محمدصابر ملک رئیسی در تاریخ ۳ دی‌ماه سال جاری با دستور قضایی به قرنطینه زندان تبعید شده بود.

در تاریخ ۲ و ۳ بهمن ماه، این دو زندانی پس از احضار به دفتر قاضی ناظر بر زندان با گشایش پرونده جدیدی در زندان روبرو شده و تحت عنوان “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” از طریق نشر اخبار خود و سایر زندانیان در “شبکه‌های معاند در جهت تخریب نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. پرونده این دو زندانی پس از تفهیم اتهام با تعیین قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون ریالی به دادگاه ارجاع شد و نهایتاً طی روزهای شنبه و یکشنبه ۴ و ۵ اسفندماه به دادگاه منتقل و مجددا به قرنطینه بازگردانده شده بودند.

در روزهای پایانی سال گذشته، شیراحمد شیرانی، از بابت بخش اول همین پرونده توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو اردبیل به ریاست قاضی عباس فیض الهی، محاکمه و از اتهام مطروحه تبرئه شده بود.

لازم به ذکر است در این پرونده مشترک، محمدصابر ملک رئیسی دیگر هم پرونده‌ای آقای شیرانی با شکایت رئیس زندان اردبیل یعقوب سرباز جدا، از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” برابر با ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

این دو زندانی پس از گذشت بیش از ۸۰ روز نگهداری در قرنطینه، طی هفته پایانی سال گذشته به بند ۷ این زندان بازگردانده شده‌اند.

شیراحمد شیرانی، ۳۵ ساله، فرزند چاکر، اهل زاهدان و ساکن تهران، در تاریخ ۱۳ خرداد ۸۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به مدت ۲ سال در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مورد بازجویی و شکنجه قرار داشته است. وی نهایتا در یک دادگاه پر ابهام به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه به تحمل ۲۲ سال حبس در تبعید محکوم شد.

دیگر زندانی مورد اشاره محمد صابر ملک رئیسی، فرزند دادعلی و اهل چابهار استان سیستان و بلوچستان که در حال تحمل دوران محکومیت ۱۵ سال حبس در تبعید خود است در تاریخ دوم مهر ماه ۱۳۸۸در سن ۱۵ سالگی بازداشت و پس از یک سال از بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان به زندان زاهدان و پس از محاکمه به زندان اردبیل تبعید شده است.

این دو زندانی هم اکنون در بند ۷ زندان اردبیل در حال تحمل حبس هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید