خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, سایر گروهها, فرهنگی  >  حواشی مراسم نوروز؛ آزادی دو شهروند بازداشتی در استان لرستان با تودیع قرار

حواشی مراسم نوروز؛ آزادی دو شهروند بازداشتی در استان لرستان با تودیع قرار

خبرگزاری هرانا – دو شهروند اهل بخش کاکاوند از توابع استان لرستان که پیشتر در آستانه سال نو در رابطه با برپایی مراسم نوروز بازداشت شده بودند، روز جاری با تودیع قرار کفالت آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸، “یوسف کاکاوند و علی رضایی” از اهالی بخش کاکاوند از توابع استان لرستان که در آستانه سال نو در رابطه با برپایی مراسم نوروز توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند، با تودیع قرار کفالت تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت آزاد شدند.

این شهروندان در تاریخ ۲۸ اسفندماه ۹۷ در رابطه با برپایی مراسم نوروز (برگزاری مراسم آتش نوروزی) در روستای گیزه رود از توابع بخش کاکاوند بازداشت شده بودند.

بخش کاکاوند به بخش شمالی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران اطلاق می‌شود.

جشن نوروز در مناطق غرب کشور بخصوص مناطق کردنشین به دلیل پیشینه تاریخی و اهمیت نمادین سیاسی آن و همینطور نقش آفرینی احزاب منطقه با دیده شک و بدگمانی از سوی نهادهای امنیتی نگریسته می شود.

مواردی مانند جلوگیری از برگزاری مراسم نوروزی در مناطق دیگر کشور به ندرت به چشم می خورد اما در مناطق غربی و خصوصا کردنشین عملکرد نیروهای امنیتی با سخت گیری زیادی روبه‌روست؛ به‌طوری‌که هر ساله تعدادی از شهروندان در حاشیه های این مراسمات در مناطق غربی و به خصوص نواحی کردنشین بازداشت و از بابت جرایم امنیتی یا سیاسی محکوم می‌شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید