خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  عفو و تخفیف مجازات بیش از ۹۴ هزار زندانی به مناسبت ۲۲ بهمن

عفو و تخفیف مجازات بیش از ۹۴ هزار زندانی به مناسبت ۲۲ بهمن

خبرگزاری هرانا – رئیس سازمان زندان های کشور از از عفو و تخفیف مجازات ۹۴ هزار و ۲۶۳ زندانی در جریان سالروز ۲۲ بهمن تا ۲۷ اسفندماه خبر داد. بر اساس این آمار ۵۹ هزار و ۹ نفر آزاد و تعداد ۳۵ هزار و ۲۵۴ نفر مشمول تخفیف مجازات شدند. از این تعداد دو هزار و ۶۳۱ نفر زندانی زن و هزار و ۲۶۵ نفر اتباع غیرایرانی بوده‌اند. گفتنی است این آزادی های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو صورت می گیرد. این آمار و ارقام شامل درصد ناچیزی از زندانیان سیاسی یا امنیتی شده و از زمان آغاز اجرایی شدن این دستورالعمل دستکم ۵۱ زندانی یا محکوم سیاسی مشمول آن شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، امروز سه شنبه ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۷، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: از تعداد ۹۴ هزار و ۲۶۳ نفر مشمول این بخشنامه تعداد ۵۹ هزار و ۹ نفر آزاد و تعداد ۳۵ هزار و ۲۵۴ نفر مشمول تخفیف مجازات شدند.

رئیس سازمان زندانها افزود: یکی از مواد این بخشنامه مربوط به آزادی محکومان به حبس تا شش ماه به شرط نداشتن شاکی خصوصی است. در این راستا تعداد قریب به ۴۰ هزار پرونده در دادسراها که محکومان آن در انتظار ابلاغ رأی برای گذراندن دوره محکومیت در زندان ها بودند بررسی و مختومه شد.

رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه با اشاره به جزئیات آمار مربوط به اجرای بخشنامه عفو گسترده گفت: ۵ استان تهران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان و کرمان به ترتیب پنج استان اول کشور هستند که بیشترین تعداد محکومین مشمول عفو را تا کنون در اختیار دارند.

وی در خصوص بیشترین درصد آزادی در هر استان نسبت به تعداد محکومان همان استان نیز گفت: بر اساس آخرین گزارش ها به ترتیب استان های سمنان، خراسان شمالی، قزوین، آذربایجان شرقی و خراسان جنوبی بالاترین درصد مشمولان عفو نسبت به محکومان کل استان را دارند.

وی تعداد زندانیان اتباع غیرایرانی را که مشمول این عفو گسترده قرار گرفته‌اند را تعداد هزار و ۲۶۵ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد هزار و ۲۲۸ نفر مرد و ۳۷ نفر زن هستند.

وی درباره زنان زندانی مشمول این بخشنامه نیز گفت: تاکنون تعداد دو هزار و ۶۳۱ نفر از زنان زندانی مشمول این بخشنامه شدند.

رئیس سازمان زندان ها اظهار داشت: گروه سنی ۳۳ تا ۳۹ سال و ۲۶ تا ۳۲ سال به ترتیب بیشترین تعداد زندانیان بهره‌مند از بخشنامه عفو گسترده هستند.

این تخفیف مجازات، توقف حکم و آزادی‌های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو صورت گرفته است با توجه به آمار منتشر شده، شامل درصد ناچیزی از زندانیان سیاسی یا امنیتی می‌شود که هم اکنون در زندان هستند و محکومیت قطعی به یک سال حبس یا کمتر از آن دارند یا بیرون از زندان هستند و محکومیت قطعی به ۶ ماه حبس دارند.

رئیس سازمان زندان‌های کشور پیش از این از عفوف تخفیف مجازات بیش از ۹۲ هزار زندانی در این خصوص تا تاریخ ۲۴  اسفندماه خبر داده بود.

مسئولین قضایی پیشتر آمار کسانی که قرار است در این طرح شامل عفو بشوند را تا سقف ۵۰ هزار نفر اعلام کرده بودند.

هرانا پیشتر در گزارشهای مختلف خبر از آزادی ۵۱ تن از زندانیان سیاسی در این رابطه داده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید