خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  بخشش زندانی محکوم به اعدام در زاهدان/ تایید حکم اعدام یک زندانی در دیوان عالی کشور

بخشش زندانی محکوم به اعدام در زاهدان/ تایید حکم اعدام یک زندانی در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – یک زندانی متهم به قتل توسط شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد. این حکم روز گذشته در دیوان عالی کشور نیز تأیید شد و بدین ترتیب متهم در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت. بنا بر خبری دیگر یک زندانی متهم به قتل در استان سیستان و بلوچستان، با رضایت بی قید و شرط اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه ایران، یک زندانی میانسال که در جریان یک درگیری شبانه، خواهرش را به قتل رسانده بود به اعدام و پرداخت دیه محکوم شد.

رسیدگی به این پرونده از سی‌ام اردیبهشت ۹۵ به دنبال مرگ مغزی زن ۶۷ ساله‌ای به نام فریده آغاز شد و شواهد نشان می‌داد که مقتول بر اثر درگیری با برادرش به قتل رسیده است.

پس از آن فریبرز برادر مقتول از سوی کارآگاهان پلیس دستگیر شد و به صراحت عنوان کرد: “در شب حادثه با خواهرم درگیر شدم اما قصد کشتن او را نداشتم. بعد از فوت پدر و مادرم، خواهرم در طبقه اول زندگی می‌کرد و من هم در طبقه دوم خانه موروثی”.

وی در ادامه به جزئیات شب حادثه اشاره کرد و گفت: “آن شب حالم خوب نبود. به همین خاطر به بیمارستان رفتم و ساعت ۲ نیمه شب به خانه برگشتم. همان موقع خواهرم که از صدای بسته شدن در پارکینگ از خواب بیدار شده بود به پاگرد آمد و در اعتراض به این که باعث بیدار شدنش شده‌ام شروع به داد و فریاد کرد. چند باری سعی کردم به او بفهمانم که بیمارستان بوده‌ام اما خواهرم عصبانی بود و با سنگی که در دست داشت به سمت من حمله کرد که موجب شکستن انگشتانم شد. من هم بشدت عصبانی شدم و چند ضربه با مشت و لگد به او زدم. در همین موقع سر خواهرم با میله‌های راه پله برخورد کرد و روی زمین افتاد. بعد از آن به خانه‌ام رفتم اما ظهر وقتی قصد داشتم برای خرید از خانه بیرون بروم در راه پله با جنازه او روبه رو شدم”.

به دنبال اظهارات فریبرز جنازه فریده به پزشکی قانونی منتقل شد و در همان هنگام هم برادر و خواهر دیگرشان از برادرشان شکایت کردند.

اما چند روز بعد و همزمان با اعلام نظریه پزشکی قانونی مبنی بر فوت فریده بر اثر ضربه مغزی برادر بزرگتر از شکایت‌اش اعلام گذشت کرد ولی در مقابل پروین (خواهر کوچک فریبرز) پیگیر شکایتش شد.

به این ترتیب فریبرز در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد. در جلسه رسیدگی به این پرونده خواهر مقتول گفت: “برادرم با نقشه قبلی و به خاطر ارث و میراث خواهرم را کشته است. به همین خاطر حاضرم تفاضل دیه را بپردازم تا فریبرز اعدام شود”.

سپس متهم در جایگاه ویژه ایستاد و در حالی که اشک می‌ریخت به تشریح جزئیات ماجرا پرداخت. وی گفت: “خواهرم زن بدخلقی بود و به همین خاطر هم هیچ وقت ازدواج نکرد و با پدر و مادرمان زندگی می‌کرد. او بارها در زمان حیات پدر و مادرمان با آنها درگیر شده بود. حتی با رفتارهایش باعث جدایی همسرم از من شد. قبول دارم من و خواهرم بر سر ارث و میراث درگیر بودیم ولی در جریان درگیری قصدم کشتن او نبود”.

در پایان جلسه هیأت قضایی وارد شور شدند و فریبرز را به پرداخت دیه محکوم کردند. اما این حکم در دیوانعالی کشور تحت رسیدگی موشکافانه قرار گرفت و تأیید نشد.

به این ترتیب پرونده برای رسیدگی دوباره به دادگاه کیفری یک استان تهران برگردانده شد. فریبرز بار دیگر پای میز محاکمه ایستاد و ادعای غیرعمدی بودن قتل را مطرح کرد. ولی قضات دادگاه با توجه به نظر پزشکی قانونی که اعلام کرده بود مرگ به خاطر ضربات متوالی به سر رخ داده است وی را به اعدام و پرداخت دیه به خاطر صدمات غیر مؤثر در قتل محکوم کردند. این حکم صبح روز گذشته در شعبه چهارم دیوانعالی کشور مهر تأیید خورد و متهم در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت.

رهایی از اعدام یک زندانی در سیستان و بلوچستان

به گزارش فارس، رئیس شورای حل اختلاف سیستان و بلوچستان گفت: “با تلاش اعضای شوراهای حل اختلاف شماره ۱۹ شهرستان زاهدان، اختلاف و درگیری بین دو طایفه در زاهدان به سازش منتهی شد”.

حمید رضا بندانی امروز، اظهار کرد: “بر اثر وقوع درگیری بین دو نفر از طایفه شهنوازی و بامری و به قتل رسیدن یک نفر از طایفه بامری در تیر‌اندازی منطقه پشت کوه شهرستان خاش در سال ۸۸ اختلاف و درگیری بین دو طایفه شدت گرفت”.

وی افزود: “پس از دستگیری متهم به قتل و انجام مراحل قضایی و صدور حکم اعدام، پرونده  به شورای حل اختلاف شماره ۱۹ شهرستان زاهدان ارجاع تا مراحل برای اخذ رضایت از شاکی طی شود”.

بندانی ادامه داد: “تلاش اعضای شوراهای حل اختلاف شماره ۱۹ شهرستان زاهدان بلافاصله با ارجاع پرونده به این شعبه آغاز و ارتباطات لازم با دو طایفه برقرار شد”.

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان تصریح کرد: “پس از برگزاری حدود ۳ جلسه در سال ۹۶  و ۳ جلسه در سال ۹۷، با خانواده اصحاب دعوا، جلسه نهایی در سال ۹۷ برگزار شد و در نهایت خانواده مقتول رضایت بی قید و شرط خود را اعلام کردند”.

بندانی گفت: “سیستان و بلوچستان با توجه به ساختار قومی و طایفه ای که دارد فرهنگ صلح و سازش در آن نهادینه شده به گونه‌ای که بیشتر اختلافات و درگیری‌ها معمولا از طریق بزرگان و ریش سفیدان حل و فصل می‌شود و این بار نیز و تلاش اعضای شورای حل اختلاف شماره ۱۹ در برقراری  سازشی دیگر بین دو طایفه و نجات یک نفر از چوبه دار به ثمر نشست”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید