خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  عفو و تخفیف مجازات بیش از ۹۲ هزار زندانی به مناسبت ۲۲ بهمن

عفو و تخفیف مجازات بیش از ۹۲ هزار زندانی به مناسبت ۲۲ بهمن

خبرگزاری هرانا – رئیس سازمان زندان های کشور از از عفو و تخفیف مجازات ۹۲ هزار و ۵۰۰ زندانی در جریان سالروز ۲۲ بهمن تا ۲۴ اسفندماه خبر داد. بر اساس این آمار  ۵۶ هزار زندانی آزاد و ۳۶ هزار و ۵۰۰ نفر مشمول تخفیف مجازات شدند. از این تعداد ۲ هزار و ۶۰۱ زندانی زن و یک هزار و ۲۳۰ نفر اتباع غیرایرانی بوده اند. گفتنی است این آزادی های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو صورت می گیرد. این آمار و ارقام شامل درصد ناچیزی از زندانیان سیاسی یا امنیتی شده و از زمان آغاز اجرایی شدن این دستورالعمل دستکم ۵۱ زندانی یا محکوم سیاسی مشمول آن شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: طبق آخرین آمار از مشمولین بخشنامه عفو گسترده زندانیان تا پایان روز ۲۴ اسفندماه ۹۲هزار و ۵۰۰ نفر مشمول اجرای این بخشنامه شدند که از این تعداد ۵۶ هزار زندانی آزاد و ۳۶ و ۵۰۰ نفر مشمول تخفیف مجازات شدند.

وی در خصوص استان‌هایی که بیشترین تعداد مشمولان را داشتند، افزود: بر اساس آخرین گزارش‌ها به ترتیب استان‌های سمنان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، قزوین و آذربایجان شرقی بالاترین درصد مشمولین عفو نسبت به محکومین کل استان را دارند.

وی تعداد زندانیان اتباع غیرایرانی را که تا پایان روز ۲۴ اسفندماه مشمول این بخشنامه شده‌اند، یک هزار و ۲۳۰ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد یک هزار و ۱۹۱ نفر مرد و ۳۷ نفر زن هستند.

رئیس سازمان زندان‌ها در خصوص زنان زندانی مشمول این بخشنامه نیز گفت: تا پایان وقت دیروز بیست و چهارم اسفند ۲ هزار و ۶۰۱ نفر از زنان زندانی مشمول این بخشنامه شدند.

رئیس سازمان زندان‌ها همچنین گفت: گروه سنی ۳۳ تا ۳۹ سال بیشترین تعداد زندانیان بهره مند از بخشنامه عفو گسترده هستند.

این تخفیف مجازات، توقف حکم و آزادی‌های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو صورت گرفته است با توجه به آمار منتشر شده، شامل درصد ناچیزی از زندانیان سیاسی یا امنیتی می شود که هم اکنون در زندان هستند و محکومیت قطعی به یک سال حبس یا کمتر از آن دارند یا بیرون از زندان هستند و محکومیت قطعی به ۶ ماه حبس دارند.

رئیس سازمان زندان های کشور پیش از این از عفو ۸۵ هزار زندانی در این خصوص تا تاریخ ۱۷  اسفندماه خبر داده بود.

مسئولین قضایی پیش تر آمار کسانی که قرار است در این طرح شامل عفو بشوند را تا سقف ۵۰ هزار نفر اعلام کرده بودند.

هرانا پیشتر در گزارشهای مختلف خبر از آزادی ۵۱ تن از زندانیان سیاسی در این رابطه داده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید