خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم جایگزین حبس برای یک متهم در ایلام

صدور حکم جایگزین حبس برای یک متهم در ایلام

خبرگزاری هرانا – قاضی دادگاه کیفری ۲ شهرستان آبدانان واقع در استان ایلام، از صدور حکم جایگزین حبس برای یک متهم در این شهرستان خبر داد و گفت که طی یک سال گذشته تاکنون حدود ۴۰۰ حکم جایگزین حبس در این شهرستان صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، قاضی دادگاه کیفری ۲ شهرستان آبدانان، به جای صدور حکم حبس، مجرمان را به ارایه خدمات عمومی به مردم و نیازمندان محکوم کرد.

اقدام این قاضی جوان در شهرستان آبدانان با بازتاب مناسب و موثر بین اقشار مختلف مردم به خصوص مددجویان بهزیستی و کمیته امداد همراه شده است.

این قاضی روز سه‌شنبه ۲۱ اسفندماه، گفت: “با توجه به اینکه هدف از اعمال مجازات ایجاد نظم عمومی، پیشگیری از وقوع جرم و فرهنگ‌سازی بوده و در قانون بخشی به عنوان مجازات‌های جایگزین حبس آمده به همین خاطر در خصوص برخی جرائم ارتکابی برای اصلاح فرد و در راستای باز پذیری و باز اجتماعی کردن فرد مجرم از این ارفاق استفاده می‌کنیم”.

کامران رومیانی افزود: “در مدت یکسال گذشته تاکنون در مجموع حدود ۴۰۰ حکم جایگزین برای مجرمانی که به حبس محکوم بوده‌اند در شهرستان آبدانان صادر و به مجازات‌های جایگزین حبس ملزم شده‌اند”.

وی ادامه داد: “عمده‌ترین مجرمانی که مجازات‌های جایگزین حبس برای آنان اعمال شده در زمینه‌هایی از جمله بی احتیاطی در امر رانندگی منتهی به صدمه بدنی یا فوت، تخریب عمدی و تصرف عدوانی، توهین، تهدید، سرقت و غیره بوده‌اند”.

وی اظهار کرد: “مجازات‌هایی که به عنوان جایگزین حبس برای مجرمان در این مدت صادر شده در زمینه های مختلف از جمله مشارکت در طرح های خدمات عمومی نظیر پاکسازی محیط زیست، ایجاد آبشخور در اراضی ملی، کاشت درخت، انتقال تانکرهای آب به اراضی فاقد آب، فعالیت در شهرداری، بنایی بوده است”.

رومیانی انجام نظافت در محیط شهری، نقاشی منازل مسکونی نیازمندان، مشارکت در طرح‌های مردمی کمیته امداد و بهزیستی، مطالعه کتاب به تناسب نوع جرم و حضور در کلاس‌های روانشناسی نظیر آموزش کنترل خشم را از دیگر مجازات‌های جایگزین حبس عنوان کرد که توسط وی صادر شده است.

وی با ذکر اینکه این احکام بطور عمده مورد استقبال مجرمان واقع شده، افزود: “این احکام با هدف تشویق به مشارکت در خدمات دهی به عموم مردم و مددجویان دستگاه‌های حمایتی کمیته امداد و بهزیستی صادر و اعلام می‌شود”.

شهرستان آبدانان در استان ایلام واقع شده است

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید