خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ ساعت ۱۹:۳۹:۱۹

    خانه  > slide, زندانیان  >  نقش آفرینی قاضی ناظر زندان در تداوم مشکلات زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج

نقش آفرینی قاضی ناظر زندان در تداوم مشکلات زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – رستمی، قاضی ناظر زندانیان سیاسی و امنیتی زندان رجایی شهر کرج از حدود یک سال قبل در این سمت مشغول کار است. طی این مدت زندانیان سیاسی محبوس در این زندان با مشکلات بسیاری مواجه شده اند، کارشکنی ها و برخوردهای مغرضانه این مسئول، خود زمینه ساز بروز بسیاری از این مشکلات شده است. در حالی که طبق بخش هشتم از ماده ۴۵ آیین نامه اجرایی سازمان زندان ها این مسئول وظیفه دارد بصورت مرتب برای حل مشکلات زندانیان با آنها تعامل داشته باشد طی یک سال گذشته رستمی از حضور در میان زندانیان سیاسی خودداری کرده است و به همین شیوه تداوم مشکلات زندانیان را زمینه ساز شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از حدود یک سال گذشته دادیار (قاضی) ناظر زندانیان سیاسی و امنیتی زندان رجایی شهر کرج، از حضور در میان زندانیان سیاسی و خودداری کرده است.

آقای رستمی از حدود یک سال قبل به سمت دادیار ناظر زندانیان سیاسی و امنیتی زندان رجایی شهر کرج منسوب شده است و علیرغم پیگیری و اعتراض خانواده زندانیان سیاسی یک سال گذشته را از حضور در میان این زندانیان و رسیدگی به مشکلات آنان خودداری کرده است.

وی در پاسخ اعتراض برخی خانواده این زندانیان گفته است که دلیل عدم سرکشی وی، تبعیدی بودن زندانیان سیاسی محبوس در این زندان بوده و مدعی شده است که زندانیان هیچ درخواستی در زمان آخرین حضور وی نکرده‌اند.

این در حالی است که وی بارها در زمان حضور در زندان جهت سرکشی به بندهای زندانیان امنیتی و حتی غیرایرانی رفته است ولی در بند ۴ که مخصوص زندانیان سیاسی است حاضر نشده است.

رستمی مدعی شده است که اگر هم زندانیان سیاسی درخواستی از وی داشته باشند به دلیل تبعیدی بودن این زندانیان، اختیاری جهت رسیدگی به خواسته‌های آنها ندارد.

یک منبع نزدیک به خانواده یکی از این زندانیان به گزارشگر هرانا گفت: “وضعیت بیماری و عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان سیاسی، مرخصی زندانیان، شرایط رفاهی نامناسب زندان و بسیاری از مسائل و مشکلات دیگر، موضوعاتی هستند که رئیس زندان رجایی شهر هیچ توجهی به آنها ندارد و مشخصا از ارسال نامه هایی که مربوط به مشکلات زندانیان می شود توسط زندان جلوگیری می شود. از این رو حضور دادیار ناظر جهت رسیدگی به این گونه مشکلات، امری ضروری است و اگر با بی توجهی رستمی نیز مواجه شود راه دیگری برای پیگیری کردن این مسائل از طریق مسئولین وجود ندارد”.

این در حالی است که گفته می شود دادیارهای قبل از رستمی در فواصل دو یا سه ماهه به این بند سرکشی می کردند.

این منبع مطلع همچنین افزود: “رستمی‌ تنها دو روز در هفته پاسخگوی خانواده‌های زندانیان است و برای کوچک‌ترین کاری مثل نامه نوشتن پول کاغذ را از خانواده‌ها می‌گیرد. وی به سختی مجوز اعزام به بیمارستان را صادر می‌کند و در ارسال مجوزهای پزشکی نیز تعلل می‌کند؛ به صورتی که در بسیاری موارد خانواده زندانیان ناچار می‌شوند برای اعزام عزیزان خود به بیمارستان چندین بار درخواست بدهند”.

لازم به ذکر است دادیار ناظر زندان، همانند دادیار تحقیق، دادیار اجرای احکام، دادیار اظهار نظر تحت تعلیمات و نظارت مسقیم دادستان مربوطه بوده و با ابلاغ داخلی وی انتخاب می‌شود و چنانچه در دادسرا مسقر باشد نیز باید مطابق آیین نامه اجرای سازمان زندانها و دستورالعمل‌های سازماندهی زندانیان “بطور مرتب و مستمر” در زندانها حضور یابد و به مشکلات زندانیان رسیدگی کند.

وظایف دادیار ناظر از زمانی که یک شخص وارد زندان می شود با تشکیل پرونده جداگانه زیر نظر مستقیم وی قرار می گیرد؛ رسیدگی به مشکلات زندانیان و بطور اخص مشکلات قضایی آنان از قبیل طولانی شدن ایام بازداشت و فرایند دادرسی در دادسرا و محاکم، بررسی ادعای عدم رعایت قانون آیین دادرسی کیفری و سایر قوانین عمدتا جزایی مثل عدم پذیرش تامین توسط قضات رسیدگی کننده به پرونده و تضییع حقوق دفاعی وی را نظارت می‌کند.

دادیار ناظر زندان موظف است نظارت جدی وکامل بر بهداری زندان از حیث رعایت موازین بهداشتی و درمانی زندانیان داشته و چنانچه برای درمان نیاز به خروج از زندان ضرورت داشته باشد دستورات لازم را صادر خواهد کرد.

موارد عنوان شده تنها نمونه هایی از وظایف دادیار ناظر زندانیان است که علی الخصوص طی یک سال گذشته و توسط رستمی با عدم سرکشی به زندانیان سیاسی از آن عدول شده است.

زندان رجایی شهر کرج را باید از مخوف‌ترین زندان‌های ایران دانست، این زندان که در طبقه‌بندی سازمان زندان‌ها به عنوان محل نگهداری محکومان جرایم خشن شناخته می‌شود سال‌هاست به عنوان محل تبعید زندانیان سیاسی و غیر سیاسی توسط نهادهای امنیتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. طی سال‌های اخیر گزارشات متعددی از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر در خصوص رفتارهای سلیقه‌ای و نقض قوانین از سوی مسئولان این زندان منتشر شده است.

هرانا پیشتر در گزارشی به معرفی چهره های ناقض حقوق بشر در زندان رجایی شهر کرج از جمله رستمی دادیار ناظر زندانیان سیاسی و امنیتی پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید