خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها, کودکان  >  پیدا شدن جسد یخ زده یک کولبر نوجوان در مناطق مرزی مریوان

پیدا شدن جسد یخ زده یک کولبر نوجوان در مناطق مرزی مریوان

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه جسد یخ زده یک کولبر نوجوان اهل مریوان در ارتفاعات تته از نقاط مرزی شهرستان مریوان واقع در استان کردستان پیدا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز دوشنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷، جسد یخ زده‌ی کولبر ۱۵ ساله اهل مریوان در ارتفاعات تته از نقاط مرزی شهرستان مریوان توسط شماری از کولبران پیدا شد. پیکر وی به مریوان منتقل شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که وی به علت سقوط و خفه شدن در درون برف در ارتفاعات کوه‌ تته جان خود را از دست داد.

کولبر فوت شده دانش آموز بوده که به دلیل مشکلات معیشتی به کولبری پناه آورده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی از هویت این کولبر در دسترس نیست.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی ماه گذشته با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید