خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  فقط در بنگاه‌های بزرگ و متوسط؛ جیب خالی ۹۳ هزار کارگر در شب عید

فقط در بنگاه‌های بزرگ و متوسط؛ جیب خالی ۹۳ هزار کارگر در شب عید

خبرگزاری هرانا – ۹۳ هزار کارگر در ۹۰۰ واحد تولیدی بین ۲‌ ماه تا یک سال حقوق نگرفته اند. این آمار فقط شامل بنگاه‌های بزرگ و متوسط است و کارگاه‌های کوچک را در بر نمی‌گیرد، یعنی شمار کارگران با دستمزدهای معوقه بسیار بیشتر از این رقم هستند. علی خدایی، نایب‌رئیس کانون عالی شورای اسلامی کار در این زمینه می گوید که دولت باید برای پرداخت ۲‌ ماه از حقوق آنها با ۴۰۰ میلیارد تومان از محل بودجه عمومی وارد عمل شود، در غیر این صورت نوروز ۹۸ این کارگران چیزی جز شرمندگی مقابل خانواده نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷، علی خدایی، نایب رئیس کانون عالی شورای اسلامی کار گفت: بر اساس آمارهای مستند، فعلا ۹۳ هزار کارگر در ۹۰۰ واحد تولیدی متوسط و بزرگ حداقل ۲‌ ماه و گاه تا یک سال حقوق نگرفته‌اند و عید امسال را با “بی پولی و شرمندگی” پشت سر خواهند گذاشت. این آمار فقط شامل بنگاه‌های بزرگ و متوسط است و کارگاه‌های کوچک را دربر نمی‌گیرد.

 به گفته علی خدایی، برآورد می‌شود برای پرداخت ۲‌ ماه از حقوق معوق این کارگران، حدود ۴۰۰ میلیارد تومان منابع موردنیاز باشد که دولت باید سریعا از محل بودجه عمومی نسبت به حل مشکل آنها اقدام کند.

وی در ادامه می‌افزاید:  تعداد کارگرانی که با دستمزد معوق مواجه هستند یقینا بیش از ۹۳ هزار نفر است اما به دلیل نبود آمار مدون از وضعیت کارگران واحدهای کوچک و حوزه اصناف، تشکل‌های کارگری قادر نیستند نمای کاملی از وضعیت مزدی کل کارگران ارائه دهند. به گفته او، بانک اطلاعاتی این ۹۳ هزار کارگر تهیه شده و اگر دولتمردان قصد کمک به این افراد را داشته باشند، می‌توان از طریق این بانک اطلاعاتی سریعا مشکل را رفع کرد.

نایب‌رئیس کانون عالی شورای اسلامی کار درباره اینکه بنگاه‌های مشکل‌دار در چه صنایع و بخش‌هایی هستند، می‌گوید: پراکندگی این واحدها به گونه‌ای است که در کل کشور و در اغلب صنایع و بخش‌هایی وجود دارند و منحصر به بخش یا مکان خاصی نیستند.

عدم پرداخت حقوق این کارگران در حالی رخ می دهد که شورای عالی کار در سال جاری مبلغ ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان را به عنوان هزینه تأمین حداقل معیشت یک خانوار ۳.۳ نفره تعیین کرده است، همزمان حداقل حقوق کارگران برای سال ۹۷ یک میلیون و ۱۱۵ هزار تومان تعیین شده بود. 

در حالی که بر مبنای گزارش همشهری، بر اساس سبد معیشتی خانوار های کارگری که در انستیتو تغذیه تهیه شده و به تأیید شرکای اجتماعی نیز رسیده است، یک خانوار کارگری ۳.۳ نفره باید ماهانه ۹۹۲ هزار تومان فقط صرف تأمین حداقل خوراکی زندگی کند اما این رقم فقط ۲۶.۴ درصد از هزینه معیشت این خانوار را شامل می‌شود و باید ۲ میلیون و ۷۶۶ هزار تومان دیگر نیز برای سایر هزینه‌های غیرخوراکی زندگی صرف شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید