خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  محمد داوری، فعال مدنی جهت اجرای حکم حبس فراخوانده شد/ اسناد

محمد داوری، فعال مدنی جهت اجرای حکم حبس فراخوانده شد/ اسناد

خبرگزاری هرانا – محمد داوری، فعال مدنی ساکن یاسوج، جهت تحمل دوران حبس خود احضار شد. وی مهرماه سال گذشته به صورت غیابی به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. او همزمان با ابلاغ اجرای حکم از محکومیت خود مطلع شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۸ اسفندماه ۹۷، محمد داوری، فعال مدنی ساکن یاسوج با دریافت ابلاغیه الکترونیکی جهت تحمل دوران محکومیت خود به شعبه اول اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج فراخوانده شد.

محمد داوری در روزهای اخیر همزمان با دریافت این ابلاغیه از صدور حکم حبس غیابی علیه خود مطلع شده است.

این فعال مدنی پیش‌تر نیز در تاریخ ۱۹ مردادماه توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و روز دوشنبه ۵ شهریورماه با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تا پایان دادرسی از زندان مرکزی یاسوج آزاد شده بود. ماموران در هنگام بازداشت آقای داوری اقدام به ضبط برخی وسایل شخصی وی ازجمله تلفن همراه، لب‌تاپ و یادداشت‌های وی کرده بودند.

آقای داوری در دوران بازجویی مورد ضرب و شتم شدید در ناحیه شکم و قفسه سینه قرار گرفته و دچار استفراغ خونی شده بود. علیرغم درخواست های مکرر تا زمان آزادی رسیدگی به وضعیت او صورت نگرفته بود.

وی در تاریخ ۲۷ شهریورماه ۹۷، در پی احضار به شعبه چهارم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج در پرونده‌ای دیگر به اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس در پایان جلسه دادگاه با تودیع قرار کفالت و تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

محمد داوری در تاریخ ۷ مهرماه سال جاری در حالی که هیچ ابلاغیه ای مبنی بر شرکت در جلسه دادگاه به دستش نرسیده بود، به صورت غیابی و توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری دو یاسوج از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق سامانه‌های رایانه‌ای” به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

حکم مذکور بر اساس گزارش سازمان اطلاعات سپاه استان کهگیلویه و بویراحمد و همچنین مطالب منتشر شده در فضای مجازی صادر شده است

یک منبع نزدیک به آقای داوری در این خصوص به هرانا گفت است: “دادگاه در خصوص این اتهام به یادداشت‌های آقای داوری در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، در خصوص سقوط هواپیمای پرواز تهران-یاسوج و انتقاد از عدم معرفی مقصران حادثه توسط مسئولان استناد کرده است”.

آقای داوری در تاریخ ۸ اسفند ماه با دریافت پیام کوتاه، از صدور ابلاغ الکترونیکی توسط شعبه اول اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج، مبنی بر احضار وی جهت تحمل دوران حبس مطلع شده است.

این در حالی است که این فعال مدنی تا آن زمان از برگزاری جلسه دادگاه و صدور حکم غیابی حبس بی خبر بوده است.

محمد داوری پیش از این نیز در جریان اعتراضات سال گذشته موسوم به اعتراضات دی ماه، در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ پس از احضار به دفتر اداره اطلاعات سپاه پاسداران توسط این نیروها به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشویش اذهان عمومی” بازداشت و در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ پس از گذشت ۱۰ روز با قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی و قرار کفالت از زندان آزاد شد. در مردادماه سال جاری از بابت این پرونده قرار منع تعقیب صادر شد.

محمد داوری، ۲۶ ساله، متولد دهدشت، ساکن یاسوج، دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی است و پیش از این نیز در زمان درگذشت هاشمی رفسنجانی به دلیل پایین کشیدن بنر وی از سطح شهر یاسوج بازداشت و پس از گذشت ۱۰ روز با قید وثیقه آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید