خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  بازداشت سه شهروند در سنندج همزمان با آزادی سه شهروند بازداشتی دیگر با تودیع قرار

بازداشت سه شهروند در سنندج همزمان با آزادی سه شهروند بازداشتی دیگر با تودیع قرار

خبرگزاری هرانا – طی هفته های اخیر سه شهروند در شهرستان سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همزمان سه شهروند دیگر در شهرهای کرمانشاه، سنندج و مریوان که پیشتر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، عصر روز چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷، “جمال اسدی” فعال مدنی بازداشت شده در سنندج با اتمام بازجویی‌ها تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت از بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات آزاد این شهرستان شد. وی عضو گروه کوهنوردی “چل‌چمه” است و روز سه‌شنبه ۱۴ اسفندماه پس از احضار به ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات سنندج بازداشت شده بود.

آقای اسدی پیشتر روز پنجشنبه ۸ شهریور به اداره‌‌ی اطلاعات این شهر احضار و بازداشت شده و بعد از بازجویی به مدت ۸ ساعت، آزاد شده بود. یک بار دیگر نیز در اسفندماه سال ۹۶ هم در آستانه‌ی هشتم مارس روز جهانی زنان بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی، به صورت موقت آزاد شده بود.

در خبری دیگر روز سه‌شنبه ١۴ اسفندماه سامان بهفر ملقب به جرجیس، خواننده رپ اهل کرمانشاه پس از حدود یک ماه و نیم بازداشت با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شده است.

سامان بهفر پس از زلزله کرمانشاه چند آهنگ انتقادی در مورد وضعیت مردم زلزله‌زده و عدم رسیدگی نهادهای مسئول جهت ساماندهی آنها خوانده و منتشر کرده بود.“سنه‌دژ” یکی از معروف‌ترین آهنگ‌های اعتراضی این خواننده به زبان کردی است که مضمون آن ستم‌هایی است که به مردم کردستان ایران رفته است. او در تاریخ ۶ بهمن‌ماه به دلایل نامعلومی توسط نیروهای امنیتی در کرمانشاه بازداشت شده بود.

همزمان از مریوان گزارش شده است که روز چهارشنبه، ١۵ اسفندماه، “ایرج رحیم زادە” فعال محیط زیست بازداشتی با تودیع قرار وثیقه‌ی ٢٠٠ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شده است. وی در اوایل اسفندماه به دلایل نامعلومی در محل سکونتش بازداشت شده بود.

بر اساس این گزارش، در تاریخ ۱۱ اسفندماه، “مجید رزم آور” با اتهاماتی مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شده است. همچنین روز پنج‌شنبه ۱ اسفندماه یک شهروند دیگر به نام “آرمین اسپرلوس” توسط نیروهای امنیتی به دلایل نامشخصی بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده است. پیش از آن نیز در تاریخ ۲۹ بهمن‌ماه، یک شهروند دیگر در سنندج به نام “فردین کریمی” به دلایل نامعلوم بازداشت شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید