خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  پیدا شدن جسد یخ زده یک کولبر نوجوان در مناطق مرزی بانه

پیدا شدن جسد یخ زده یک کولبر نوجوان در مناطق مرزی بانه

خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه جسد یخ زده یک کولبر نوجوان اهل پیرانشهر پس از گذشت ۱۰ روز از مفقود شدنش در منطقه مرزی ننور از توابع شهرستان بانه واقع در استان کردستان پیدا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از موکریان، روز پنجشنبه ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۷، جسد یخ‌زده‌ی یک کولبر اهل پیرانشهر در منطقه مرزی ننور بانه توسط شماری از کولبران پیدا شد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر “متین بدخشان و اهل پیرانشهر” احراز شده است.

گفتنی است که متین بدخشان حدود ۱۰ روی پیش برای کولبری به منطقه مرزی ننور از توابع شهرستان بانه در استان کردستان رفته بود. جستجوها طی ده روز گذشته برای پیدا کردن او نهایتا روز گذشته به نتیجه رسید و شماری از کولبران موفق شدند جسد یخ زده‌ی او را مدفون در زیر برف پیدا کنند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی ماه گذشته با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

متین بدخشان

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید