خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام دو زندانی در اهواز و کرمان

رهایی از اعدام دو زندانی در اهواز و کرمان

خبرگزاری هرانا – یک زندانی متهم به “قتل” در اهواز با پرداخت دیه و رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافت. همزمان یک زندانی زن متهم به “قتل” نیز در کرمان پس از گذشت ۹ سال، با رضایت اولیای دم از چوبه دار نجات پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یک زندانی متهم به قتل در اهواز با پرداخت دیه و رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

هویت این زندانی که به اتهام قتل در سال ۱۳۸۵ بازداشت و سپس به اعدام محکوم شده بود، “جبار کعب فرج الله، متاهل دارای دو دختر، متولد ۱۳۴۹، از اهالی محله زاویه شهر اهواز” توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “جبار کعب فرج الله در دادگاه اهواز محاکمه و به اعدام محکوم شد. پس از صدور حکم اعدام پرونده وی جهت تایید به شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور ارجاع داده شد”.

این منبع مطلع افزود: “در دادنامه هیئت شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور مورخه ۱۸ فروردین ماه ۱۳۸۷ آمده بود که با توجه به ایراد وارده در حکم اولیه و مندرجات پرونده، برای حصول علم از طریق متعارفه، با وجود تناقض گویی‌های فراوان در پرونده، حکم اعدام «جبار کعب فرج الله» را نقض کرده و پرونده جهت رسیدگی مجدد به دادگاه هم عرض ارجاع شده بود اما این حکم با وجود ایرادات فراوان در شعبه دیگری بررسی و مجدداً حکم اعدام برای وی صادر شد”.

این منبع مطلع گفت: “در ابتدا خانواده مقتول مبلغ ۲۰ میلیارد ریال جهت اعلام رضایت درخواست کردند تا اینکه بوسیله واسطه‌ها و خیرین این مبلغ به ۸ میلیارد ریال کاهش یافت و با پرداخت دیه و رضایت اولیای دم امروز جبار کعب فرج الله از زندان سپیدار اهواز آزاد شد”.

پس از ۹ سال؛ رهایی از اعدام یک زندانی در کرمان

به نقل از ایسنا، “س. ش” زندانی زن ۲۸ ساله‌ای است که پس از ۹ سال با رضایت خانواده مقتول آزاد شد.

امینه سالاری، معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان، گفت:  “این دختر جوان ۹ سال قبل در سن ۱۸ سالگی   در یکی از روستاهای استان کرمان مرتکب  قتل مرد ۳۵ ساله‌ای  شده و پس از رسیدگی قضایی به اتهام ارتکاب قتل به  اعدام محکوم و تاکنون در زندان به سر برده است”.

وی با اشاره به اینکه پدر و مادر این دختر جوان  فوت کرده و  از نعمت داشتن خواهر و برادر نیز محروم بوده است، افزود: “وی به دلیل نداشتن خانواده طی این ۹ سال  ملاقات کننده‌ای  نیز نداشته است”.

این مقام قضایی افزود: “با همکاری مددکاری زندان و تشکیل جلسات متعدد سازشی با خانواده مقتول و در نهایت با مساعدت خیران رضایت اولیای دم جلب شده و با توجه به شرایط  خاص وی که در حال حاضر ۲۸ ساله است پس از آزادی تحویل یکی از بستگان شده و دستورات لازم جهت استفاده از خدمات حمایتی اداره بهزیستی نیز برای او صادر شده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید