خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  توهین به ترکمن ها در سخنان نژادپرستانه رئیس فدراسیون سوارکاری

توهین به ترکمن ها در سخنان نژادپرستانه رئیس فدراسیون سوارکاری

خبرگزاری هرانا – رئیس فدراسیون سوارکاری شهروندان ترکمن ایران را با الفاظ نامتعارف و نژاد پرستانه ای از جمله “عشیره پیژامه پوش های فقیر، سرکش و معتاد” خطاب قرار داده است. این سخنان با واکنش منفی شهروندان و مسئولین روبرو شده است بسیاری از این مسئول فدراسیون خواسته اند تا عذرخواهی کند و از مقام خود استعفا بدهد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دویچه وله، مسعود خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری ایران در طی اظهاراتی، الفاظی با مضمون توهین، ترکمن های ایران را خطاب قرار داد.

وی ترکمن ها را “عشیره پیژامه پوش های فقیر، سرکش و معتاد” خواند. صحبت های خلیلی جنجال برانگیز شد و اعتراض نمایندگان مجلس و سردار آزمون بازیکن ترکمن تیم ملی ایران و همچنین ترکمن ها را خصوصا در فضای مجازی در پی داشت.

اخیرا فایل صوتی ای از مسعود خلیلی منتشر شده است که، در فضای مجازی جنجال برانگیز شد. رئیس فدراسیون سوارکاری ایران در فایل صوتی گفته است که   ترکمن ها انحصار ورزش سوارکاری را در اختیار خود گرفته و “سرکش” شده اند. وی خواستار تشکیل گروهی با هدف شکستن انحصار این “فقیرهای معتادِ پیژامه پوش” شده است.

او گفته است که رئیس‌ فدراسیون سوارکاری دنیا، همسر حاکم دبی و دختر ملک حسین، پادشاه سابق اردن است و مانند “پرنسس‌”ها رفتار می کند ولی نمایندگان ایران “یک مشت پیژامه پوش فقیر” هستند.

خلیلی ادعا کرده است که ترکمن ها به “عشیره سرکش” تبدیل شده اند. او گفته است: «بچه ترکمنی که تا دیروز ۵ میلیون تومان پول نداشته عایدات سرمایه گذاری در زمینه اسب سواری را به جای آنکه صرف ارسال فرزندانشان به دانشگاه کنند، صرف اعتیاد و قماربازی می کنند.»

شهرام غراوی نماینده ترکمن ها در مجلس شدیدا صحبت های رئیس فدراسیون سوارکاری را محکوم کرد و قول داد که او این موضوع را پیگیری می‌کند.

نماینده ترکمن در مجلس گفت: “بنده فایل صوتی خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری کشور را شنیدم که حاوی الفاظ و کلمات توهین آمیزی بود که شایسته یک نفر مسئول در نظام جمهوری اسلامی در شرایط کنونی نبود. این امر موجب رنجش خاطر بخش عظیمی از مردم استان به ویژه مردمان شریف ترکمن صحرا شده است که سهم بزرگی در صنعت پرورش اسب دارند. آقای خلیلی ضمن عذرخواهی برای تنویر افکار عمومی توضیخ بدهید که چرا این مسایل عنوان شده و بنده هم مصرانه پیگیر این قضیه خواهم بود”.

سردار آزمون، مهاجم تیم ملی فوتبال ایران هم در صفحه اینستاگرام خود به خلیلی اعتراض کرد و خواستار عذرخواهی او از ترکمن ها شد.

وی اعلام کرده منتظر واکنش وزیر ورزش به “سخنان نژادپرستانه” خلیلی است.

بازیکن گنبدی و ترکمن تیم ملی فوتبال کشورمان در واکنش به توهین رئیس فدراسیون سوارکاری به قومیت ترکمن گفت “قلبمان به درد آمده و منتظر واکنش وزیر ورزش هستیم”.

سردار آزمون در اینستاگرام خود نوشته است: “حرفای نژادپرستانه ی شما درباره‌ی ترکمن ها نه تنها قلبمون رو درد آورد، بلکه دیگر حتی طاقت شنیدن اسمتون رو هم نداریم. واقعا از رسانه ها ناراحتم، چطور ما تو کشوری داریم زندگی می‌کنیم دینمون اسلام هست و ادعای مسلمان بودن را داریم ولی هر‌ روز شاهد توهین و هزار تا رفتارهای نژادپرستانه رو می بینیم که هیچ واکنشی نشان نمی دین با اینکه می دانم تک تک تان با شرفتون زندگی می کنین و با عشق مردم، این بارم شاهد حرف‌های نژادپرستانه آقای رئیس فدراسیون سوارکاری ایران شدیم، آقای سلطانی خواهش می کنم یه‌روزی به شهر ما سفر کنین و بیایین و ببینین چقدر مردم ما با عشق کنار افغان ها، فارس ها، ترک ها و بلوچ ها زندگی می کنن، ولی با این حرفای آقای خلیلی هیچ واکنشی نشان ندادین، من از شما انتظار دارم آقای سلطانی، و در آخر من نماینده ی استان گلستانم و هیچ موقع نمی ذارم اول به ایرانم و بعد به قوم ایرانی توهینی کنن”.

گزارش ها حاکی از آنست که مردم ترکمن بخصوص در شبکه های مجازی از انتشار فایل صوتی مذکور با محتوایی توهین آمیز به قوم ترکمن رنجیده شدند و خواستار برخورد قانونی و برکناری مسعود خلیلی از ریاست سوارکاری ایران شده اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید