خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  گزارشی از وضعیت رضا گلپور؛ محکومیت طولانی مدت برای زندانی امنیتی

گزارشی از وضعیت رضا گلپور؛ محکومیت طولانی مدت برای زندانی امنیتی

خبرگزاری هرانا – رضا گلپور چمرکوهی، نویسنده کتاب شنود اشباح و زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین که به مدت طولانی در بند ۲ الف تحت مسئولیت اطلاعات سپاه پاسداران نگهداری و بازجویی شده است بر اساس اتهامات متعددی از جمله “همکاری با دولت دولت اسرائیل” توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۲۸ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. از این میزان محکومیت مدت ۱۵ سال آن به صورت قطعی قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رضا گلپور چمرکوهی، زندانی امنیتی، اواسط بهمن ماه سال جاری به اندرزگاه ۸ زندان اوین منتقل شده و در حال تحمل محکومیت خود در این زندان است.

آقای گلپور در بهمن ماه سال ۹۵ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان اوین موسوم به بند ۲ الف منتقل شد.

وی در مردادماه سال گذشته توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهامات “جاسوسی برای دولت متخاصم”، “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی”، “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “نگهداری مهمات (فشنگ) جنگی” مورد محاکمه قرار گرفت و به ۲۸ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

آقای گلپور نهایتا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر از اتهام جاسوسی تبرئه و به اتهام “همکاری با دولت اسرائیل” و اتهامات قبلی مورد محاکمه قرار گرفت. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۵ سال حبس تعزیری برای او قابل اجرا شد.

رضا گلپور عمده ایام بازداشت خود ناکنون را در محل بازداشتگاه اطلاعات سپاه سپری کرد با اینحال برای چند بار بصورت کوتاه مدت به بندهای عمومی زندان اوین نیز منتقل شد، محلی که هم اکنون از ۲۰ روز پیش در آن به سر می برد.

رضا گلپور چمرکوهی، متولد ۱۳۵۶ است، او را به نام نویسنده کتاب شنود اشباح می شناسند که سال ٨١ توسط انتشارات کلیدر منتشر شده و فحوای آن ایراد اتهام جاسوسی به چهره های مطرح اصلاح طلبان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید