خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ و مصدومیت چهار کولبر در مناطق مرزی استان آذربایجان غربی

مرگ و مصدومیت چهار کولبر در مناطق مرزی استان آذربایجان غربی

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی، یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر کشته و دو کولبر دیگر در مرزهای ارومیه و پیرانشهر زخمی شدند. همزمان یک کولبر دیگر در مناطق مرزی شهرستان ماکو بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، شب شنبه ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۷، یک کولبر به نام سید واحد برزنجی، ٣٠ ساله فرزند سید احمد از اهالی پیرانشهر در پی تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی در منطقه‌ی مرزی حاج عمران از توابع این شهر جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش طی روزهای گذشته در همین منطقه، گروهی از کولبران هدف تیراندازی نیروهای مرزبانی قرار گرفته‌اند و در نتیجه آن یک کولبر به نام “محمد شمایلی” ۲۹ ساله فرزند سعدالله از ناحیه‌ی پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به شدت زخمی شده است.

همزمان از ارومیه گزارش شده است که در پی تیراندازی نیروهای مرزبانی به سمت گروهی از کولبران در منطقه‌ی مرزی ترگور، یک کولبر به نام “شفیع صمدی” ۲۶ ساله از ناحیه‌ی ران زخمی شده است.

همچنین یک کولبر دیگر به نام “فرهاد نقشی” ٢١ ساله از اهالی روستای “عیسی گیلک” از توابع بخش مرکزی شهرستان چالدران، در مناطق مرزی شهرستان ماکو گرفتار سرما و کولاک شده و جان خود را از دست داده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی ماه گذشته با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید