خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی اهل شیراز به اوین منتقل شد

حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی اهل شیراز به اوین منتقل شد

خبرگزاری هرانا – حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی محبوس در زندان عادل آباد شیراز عصر روز سه‌شنبه به زندان اوین در تهران منتقل شده است. گفته می‌شود در برگه مربوط به انتقال این زندانی دلیل انتقال معالجه در خارج از زندان ذکر شده است، در صورتی که محل زندگی خود و خانواده او شهر شیراز بوده است. وی پیشتر به دلیل تدریس ادبیات فارسی به دانشجویان محروم از تحصیل بهایی در دانشگاه مجازی بهاییان به ۵ سال حبس محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۷ اسفندماه ۹۷، حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی محبوس در زندان عادل آباد شیراز، به زندان اوین در تهران منتقل شده است.

گفته می شود با پیگیری‌های صورت گرفته توسط خانواده وی مشخص شده است که دلیل انتقال این زندانی در برگه مربوط به انتقال، اعزام به بیمارستان خارج از زندان نوشته شده است. با این حال مشخص نیست علیرغم اینکه محل حبس و محل زندگی خود و خانواده وی شهر شیراز بوده است، دلیل انتقال به زندان اوین چه بوده است.

در آذرماه سال ۹۳، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۵ سال حبس صادره علیه این شهروند بهایی توسط شعبه ۳۱ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه را عینا تائید کرده بود.

حسن ممتاز سروستانی در تاریخ ۷ دی‌ماه ۹۶ جهت گذراندن دوران محکومیت خود راهی زندان عادل آباد شیراز شد.

این شهروند بهایی و از اساتید دانشگاه آنلاین بهاییان (BIHE) دچار بیماری حاد قلبی، کلیوی و چشم بوده و نیاز فوری به طی مراحل درمانی دارد. با این حال علیرغم درخواست مکرر و پیگیری خانواده، از سوی مسئولین زندان عادل آباد شیراز و قاضی پرونده وی اقدامی در این مورد صورت نگرفته است.

لازم به ذکر است این شهروند پیش از این نیز سابقه چندین بازداشت را در پرونده خود داشته است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید