خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  پس از ۵ ماه و نیم؛ تداوم بلاتکلیفی مریم غفارمنش شهروند بهایی در زندان اوین

پس از ۵ ماه و نیم؛ تداوم بلاتکلیفی مریم غفارمنش شهروند بهایی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – مریم غفارمنش، شهروند بهایی ساکن کرج که در تاریخ ۲۵ شهریورماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، با گذشت ۵ ماه و نیم کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مریم غفارمنش، شهروند بهایی ساکن کرج، علیرغم گذشت ۱۶۵ روز از زمان بازداشت کماکان به صورت بلاتکلیف در بند زنان زندان اوین به سر می‌برد.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهایی به گزارشگر هرانا گفت: “خانواده خانم غفارمنش طی این مدت بارها پیگیر وضعیت پرونده و بلاتکلیفی وی شده‌اند و تاکنون هیچ پاسخ روشنی از سوی اداره اطلاعات و دادسرای اوین به آنها داده نشده است. این در حالی است که خانم غفارمنش حدود ۲۰ ساعت پس از بازداشت به صورت تلفنی از صدور قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی برای خود خبر داده بود با این حال طی این مدت مسئولین دادسرا از قبول وثیقه و آزادی وی جلوگیری کرده‌اند”.

مریم غفارمنش در تاریخ ۲۵ شهریورماه سال جاری، به همراه دو شهروند بهایی دیگر به نام‌های کیانوش سلمانزاده و جمیله پاکرو توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه ۲۰۹ اداره اطلاعات اوین منتقل شده بودند.

این شهروند بهایی ۳۹ ساله پس از دو ماه بازجویی در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین، نهایتا در تاریخ ۲۳ آبان ماه به بند زنان این زندان منتقل شده است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید