خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک کولبر در مناطق مرزی خوی

زخمی شدن یک کولبر در مناطق مرزی خوی

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در پی تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی به جمعی از کولبران در مناطق مرزی خوی زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای گذشته نیروهای مرزبانی خوی به سمت جمعی از کولبران تیراندازی کردند و در پی آن یک کولبر به نام “مجید عظیمی” ۲۶ ساله فرزند عبدالخالق از ناحیه‌ی پشت به شدت زخمی شد.

بر اساس این گزارش، وی پس از زخمی شدن به بیمارستانی در تبریز منتقل شده و وضعیت وی وخیم گزارش شده است.

این افراد در حالی که راهی ارتفاعات مرزی طوره بودند، در حد فاصل روستاهای وار و بدلان از سوی نیروهای مرزبانی هدف تیراندازی قرار گرفته‌اند.

خوی یکی از شهرستان‌های بخش شمالی استان آذربایجان غربی است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی ماه گذشته با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید