خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام یک زندانی در اندیمشک/ اجرای حکم یک محکوم به اعدام در زندان شیروان

رهایی از اعدام یک زندانی در اندیمشک/ اجرای حکم یک محکوم به اعدام در زندان شیروان

خبرگزاری هرانا – یک زندانی متهم به قتل در شهرستان اندیمشک با رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافت. بنا بر خبری دیگر، حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان شیروان به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، رئیس شوراهای حل اختلاف استان خوزستان از صلح و سازش در پرونده قتل پس از هشت سال خبر داد و گفت: “اعضای شورای حل اختلاف اندیمشک با تلاش و کوشش خود توانستند با جلب رضایت خانواده مقتول پس از ۸ سال متهم به قتل را از چوبه دار رها کنند”.

عبدالعباس زبیدی نیا، معاون قضایی و رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان اظهار داشت: “سال ۱۳۸۹ در پی اختلاف محلی و عدم سازش و توافق در منازل عشایری نزاعی بین دو طایفه به وقوع پیوست که در این درگیری یک نفر که نسبت فامیلی با هم داشتند به قتل می‌رسد که در مرحله بدوی پس از گزارش کلانتری مربوطه و در جریان قرار گرفتن پرونده و سیر مراحل قانونی، متهم به قتل دستگیر و بعد از محاکمه، حکم اعدام وی صادر می‌شود”.

وی افزود: “این پرونده به درخواست خانواده متهم به قتل و دستور رئیس دادگستری این شهرستان در سال جاری به شورای حل اختلاف اندیمشک ارجاع شد که با تلاش‌های شبانه روزی اعضاء شورای حل اختلاف و معتمدین محلی در جهت ایجاد صلح و سازش میان دو طایفه درگیر، سرانجام اولیای دم با عفو و بخشش متهم به قتل فرزند خود، از اجرای حکم اعدام صرف نظر کردند”.

زبیدی نیا در ادامه بیان کرد: “در نشستی با حضور اعضاء شورای حل اختلاف، معتمدین، مصلحین، بزرگان و ریش سفیدان، با تلاش و کوشش خود توانستند با جلب رضایت خانواده مقتول پس از ۸ سال متهم به قتل را از چوبه دار رها کنند”.

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان شیروان

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز چهارشنبه ۱ اسفند ماه یک زندانی که با اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان شیروان به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش مجتبی میرزاده، ۳۶ ساله اهل اسفراین احراز شده است، از اسفند ماه ۱۳۹۵ به اتهام قتل بازداشت و در زندان بسر برده بود.

همچنین صبح روز شنبه ۴ اسفند ماه نیز حکم اعدام یک زندانی دیگر که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در این زندان به اجرا درآمد.

هرانا پیشتر از اجرای حکم این زندانی با هویت نامعلوم خبر داده بود.

بر اساس این گزارش فرد اعدام شده سهیل حاجی ۴۳ ساله نام داشته و ۲۰ روز پیش از اجرای حکم از زندان بجنورد به زندان شیروان منتقل شده بود.

منابع مطلع در این خصوص گفتند: «سهیل حاجی با مقتول بر سر معامله زمین کشاورزی اختلاف حساب داشتند و سر همین موضوع در جاده درگیر می‌شوند و سهیل که کنترل اعصابش را از دست داده بود با قفل فرمان به سر مقتول میزند که باعث مرگش می‌شود. در هنگام این درگیری همسر سهیل هم حضور داشت که به او هم به دلیل مشارکت در قتل حکم زندان می‌دهند».

گفتنی است، اعدام مجتبی میرزاده تا لحظه تنظیم این گزارش از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید