خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن چهار شهروند بر اثر تیراندازی ماموران انتظامی در خاش و جاسک

کشته و زخمی شدن چهار شهروند بر اثر تیراندازی ماموران انتظامی در خاش و جاسک

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۴ اسفندماه ماموران ماموران دریابانی بندر جاسک یک خودروی حامل سوخت را هدف تیراندازی مستقیم قرار دادند که در جریان آن دو شهروند جان خود را از دست دادند. روز گذشته نیز بر اثر تیراندازی نیروهای انتظامی به سمت یک خودروی سوخت بر دیگر، یک شهروند کشته و یک تن دیگر به شدت زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، طی روزهای گذشته بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای انتظامی به سمت دو خودروی سوخت‌بر در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان سه شهروند کشته شده و یک شهروند دیگر زخمی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، روز شنبه ۴ اسفندماه ماموران دریابانی بندر جاسک در استان هرمزگان به سمت یک خودروی سوخت‌بر شلیک کردند که در جریان آن یک شهروند به نام “عبدالاحد بلوچ لاشاری” و همراه وی که تاکنون هویتش احراز نشده است جان خود را از دست دادند.

در این گزارش آمده است که تیراندازی در جاده میان روستاهای لیردف و شیهولی در استان هرمزگان رخ داده است.

بر اساس گزارشی دیگر، روز دوشنبه ۶ اسفندماه نیز ماموران انتظامی در منطقه مرزی روتک از توابع شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان یک خودروی حامل سوخت را هدف تیراندازی مستقیم قرار داده‌اند. در جریان این تیراندازی راننده خودرو کشته و همراه وی به شدت زخمی شده‌اند.

هویت شهروند کشته‌شده “رسول نوتی زهی، ساکن روستای تهلاب از توابع شهرستان میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان، متاهل و پدر دو فرزند” احراز شده است. 

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است که نیروهای انتظامی پس از تیراندازی و واژگونی خودرو و مشاهده اینکه راننده کشته شده است، فورا محل تیراندازی را ترک کرده‌اند.

سالانه ده‌ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می‌شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به‌جایی سوخت مشغول‌اند که حکومت ایران آن را قاچاق می‌نامد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دی ماه امسال با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

احد بلوچ لاشاری

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید