خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک کولبر در مناطق مرزی بانه

زخمی شدن یک کولبر در مناطق مرزی بانه

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان بانه در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به گروهی از کولبران در منطقه‌ی مرزی هنگژال در شهرستان بانه، یک کولبر به نام “غریب تاجی” ۲۸ ساله فرزند خلیل زخمی شد.

بر اساس این گزارش، این افراد به ظن حمل کالای قاچاق بدون هشدار قبلی و از فاصله‌ی نزدیک مورد شلیک قرار گرفته‌اند.

این کولبر که از اهالی بخش ننور شهرستان بانه است، از ناحیه‌ی ران و پا مورد اصابت گلوله قرار گرفته و پس از مصدومیت جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی سنندج منتقل شد.

شهرستان بانه یکی از شهرستان‌های استان کردستان در غرب ایران است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی ماه گذشته با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید