خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بازپرس صادرکننده دستور فیلترینگ تلگرام تبرئه شد

بازپرس صادرکننده دستور فیلترینگ تلگرام تبرئه شد

خبرگزاری هرانا – زینب طاهری، وکیل دادگستری از تبرئه بازپرس سابق شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه در ارتباط با فیلترینگ تلگرام خبر داد. دستور مسدودسازی پیام رسان تلگرام در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری صادر شده بود. زینب طاهری از جمله وکلایی است که تحت عنوان “اقدام خلاف قانون” شکایتی علیه این بازپرس تنظیم کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایرنا، بازپرس سابق شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه که دستور فیلترینگ تلگرام را صادر کرده بود، از شکایتی تحت عنوان اقدام خلاف قانون تبرئه شد.

زینب طاهری وکیل دادگستری و شاکی این پرونده روز چهارشنبه اظهار داشت: دهم اردیبهشت امسال، دادستان تهران در رسانه های رسمی اعلام کرد که تلگرام به دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه فیلتر شد و اقدام به حقوق قانونی و انسانی افراد زیادی لطمه وارد کرد.

طاهری افزود: در همین ارتباط و بعد از بررسی های زیاد، لایحه اعتراضی مبنی بر اقدام خلاف قانون بازپرس تنظیم و در دادستانی تهران به ثبت رساندیم و به قرار بازپرس شعبه دوم، اعتراض کردیم و علاوه بر شکایت از این اقدام خلاف قانون، لوایحی را نیز مشتمل بر شکایت تعداد زیادی از افراد متضرر، در دادستانی کل کشور و حوزه ریاست قوه قضائیه به ثبت رساندیم.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: دادستانی تهران، شکایت از بازپرس شعبه دوم را برای رسیدگی به شعبه نهم دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع داد که در این شعبه، بدون توجه به موضوع اصلی یعنی اعتراض به قرار صادره در شعبه دوم، قرار منع تعقیب صادر شد این در حالی است که فیلترینگ تلگرام نقض قانون اساسی است.

طاهری تاکید کرد: مساله فیلترینگ تلگرام به این علت بحث برانگیز است که آیا مدعی العموم می تواند دستور فیلتر یک پیام رسان یا به طور کلی فضای مجازی را به بازپرس بدهد؟ در هیچ جای قانون این امر جزو حوزه اختیارات دادستان نیست.

پیشتر تعدادی از وکلای دادگستری از جمله آرش کیخسروی، ابوذر نصراللهی، جواد پارسا، سعید دهقان، محمد مقیمی و پیام درفشان ۱۶ اردیبهشت ماه با حضور در دادسرای رسیدگی به جرائم کارکنان دولت از بیژن قاسم زاده بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه به خاطر فیلترینگ تلگرام شکایت کرده بودند که شکایت آنها به صدور قرار منع تعقیب و رد شکایت انجامید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید