خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  دو زندانی در زندان های زاهدان و ایرانشهر اعدام شدند

دو زندانی در زندان های زاهدان و ایرانشهر اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – صبح امروز یک زندانی متهم به “قتل” در زندان زاهدان اعدام شد. بنا بر خبری دیگر، سحرگاه روز پنجشنبه ۲۵ بهمن ماه، حکم اعدام یک زندانی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان ایرانشهر به اجرا درآمده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز سه‌شنبه ۳۰ بهمن‌ماه ۹۷، یک زندانی محبوس در زندان زاهدان اعدام شد.

هویت این زندانی “رضا سارانی (سرانی)، فرزند مصطفی” با اتهام “قتل” توسط هرانا احراز شده است.

آقای سارانی، صبح روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه، جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی منتقل شده بود.

رضا سارانی حدود ۴ سال پیش به اتهام “قتل” بازداشت و به زندان زاهدان منتقل شده بود و حکم اعدام وی در اواخر سال ۹۵ صادر شده بود.

در خبری دیگر از ایرانشهر، کمپین فعالین بلوچ اعلام کرد که صبح روز پنج‌شنبه ۲۵ بهمن‌ماه، حکم اعدام یک زندانی متهم به “قتل” در زندان ایرانشهر به اجرا درآمده است. هویت این زندانی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، “میلاد درزاده، ۲۵ ساله” احراز شده است.

یک منبع مطلع در خصوص اعدام این زندانی به کمپین گفته است: “وی در انتظار عفو در زندان ایرانشهر تحمل حبس می‌کرد و قرار نبود در این روز اعدام شود، زیرا شماری از معتمدین در تلاش بودند با وساطت، رضایت اولیای دم را جلب کنند. در جریان وساطت معتمدین، احتمال رضایت و گذشت اولیای دم بسیار زیاد بود”.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید