خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۱۲ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۱۲ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در رشت، جمعی از مالباختگان موسسه بدر توس از زیر مجموعه های موسسه کاسپین در مشهد، جمعی از مالباختگان طلافروشی شادی در محله تهرانپارس در مقابل ساختمان دیوان عالی کشور، جمعی از کارگران شهرداری چابهار، جمعی از کارگران هفت تپه و خانواده اسماعیل بخشی، فعال کارگری بازداشتی در مقابل دادگستری شوش، جمعی از خانواده های جانباختگان هواپیمای تهران – یاسوج، جمعی از معترضان به آزمون وکالت در مقابل ساختمان مجلس، جمعی از کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری آبادان، جمعی از آتش نشانان شهرداری آبادان، جمعی از کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت در تهران، جمعی از کارکنان بازنشسته بنیاد شهید و امور ایثارگران در تهران و جمعی از کارگران و کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در رشت در مقابل دفتر این موسسه و جمعی از مالباختگان موسسه بدر توس از زیر مجموعه های کاسپین در مشهد، در مقابل ساختمان استانداری خراسان رضوی، در دو تجمع جدا از هم خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع مالباختگان طلافروشی شادی در تهران

به گزارش هرانا، امروز دوشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان طلافروشی شادی در محله تهرانپارس، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات خود در مقابل ساختمان دیوان عالی کشور، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

گفتنی است، طلافروشی به نام شادی از حدود ۱۹ سال پیش در شرق تهران فعال بود. این طلافروشی طلای شهروندان را از آنها گرفته و سودشان را تا ۳۰ درصد به مالباختگان پرداخت می‌کرد که نهایتا اقدام به کلاهبرداری از بیش از ۴ هزار نفر کرد.

این فرد با میلیاردها تومان سرمایه در مهرماه سال جاری در شیراز دستگیر شد.

تجمع کارگران شهرداری چابهار

به گزارش هرانا، امروز دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شهرداری چابهار، در دفتر شهرداری این شهر اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان دلیل تجمع خود را اعتراض به معوقات مزدی چندین ماهه خود ذکر کردند.

شهرستان چابهار یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان است. مرکز این شهرستان، شهر چابهار است.

تجمع خانواده اسماعیل بخشی و جمعی از کارگران هفت تپه در شوش

به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز دوشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۷، خانواده اسماعیل بخشی، فعال کارگری بازداشتی، همراه با جمعی از کارگران، در مقابل دادگستری شهرستان شوش، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع کنندگان با در دست داشتن شعار نوشته هایی خواهان آزادی این فعال کارگری شدند.

اسماعیل بخشی، فعال کارگری حدود ساعت ۱۱ شب یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. صبح همان روز نیز سپیده قلیان، فعال مدنی همراه با برادرش که در اعتراض به بازداشت وی به ماموران امنیتی اعتراض کرده بود، بازداشت شدند.

تجمع خانواده‌های جانباختگان هواپیمای تهران – یاسوج

به گزارش مهر، امروز دوشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از خانواده‌های جانباختگان هواپیمای تهران – یاسوج، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

این تجمع در ترمینال شماره ۴ فرودگاه مهرآباد با شعار الله‌اکبر و همراه با پلاکاردهای اعتراضی خانواده جانباختگان از شرکت هواپیمایی آسمان، برگزاری شد.

لازم به ذکر است که ۲۹ بهمن سال ۹۶ پرواز تهران-یاسوج با ۶۶ سرنشین و خدمه در ارتفاعات کوه دنا سقوط کرد و همه سرنشینان این پرواز جان باختند.

تجمع معترضان به آزمون وکالت در تهران

به گزارش ایسنا، امروز دوشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از معترضان به آزمون وکالت، در مقابل ساختمان مجلس اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

شرکت کنندگان در آزمون وکالت در این تجمع خواستار افزایش ظرفیت پذیرفته شدگان آزمون وکالت سال ۹۷ شدند.

آنها در شعارهایشان از نمایندگان مجلس به خصوص اعضای کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس خواستار پیگیری این موضوع شدند.

آزمون وکالت سال ۹۷ آذر ماه سال جاری برگزار شد که بعد از آن اعتراضاتی نسبت به سوالات آزمون و ظرفیت پذیرفته شدگان مطرح شد.

تجمع همزمان کارگران خدماتی و آتش‌نشانان شهرداری آبادان

به گزارش ایلنا، امروز دوشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران خدماتی و فضای سبز و آتش‌نشانان شهرداری آبادان، در اعتراض به معوقات مزدی سه ماهه خود، در دو تجمع جدا از هم خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

کارگران حاضر در این اجتماع گفتند که دو تا سه ماه مطالبات مزدی طلبکارند. آنها می‌گویند علاوه بر حقوق، حق بیمه آنها نیز با تاخیر به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

به گفته کارگران شهرداری آبادان، پس از هر بار تجمع مسئولان شهری یک ماه از معوقات مزدی آنها را آن هم به صورت پایه حقوق به حساب کارگران واریز می‌کنند.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود؛ جدا از مطالبات کارگران خدماتی و فضای سبز، تعدادی از کارگران واحد آتش نشانی نیز به نمایندگی از همکاران خود در ادامه پیگیری‌های صنفی، تجمع اعتراضی دیگری را در مقابل دفتر امام جمعه آبادان برپا کردند.

مطالبات کارگران آتش‌نشان تقریبا مشابه مطالبات مزدی و بیمه‌ای کارگران خدماتی و فضای سبز است.

این کارگران گفتند: “بی‌نظمی در پرداخت حقوق و بیمه آنها در حالی ادامه دارد که شهرداری از دو سال پیش به آتش‌نشانان لباس کار نداده است و خودروهای آتش‌نشانی به دلیل کمبود منابع مالی تجهیز نشده و از ایمنی لازم برخوردار نیستند”.

تجمع کارکنان دفاتر سهام عدالت در تهران

به گزارش ایلنا، امروز دوشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت، در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت شغلی و معوقات مزدی خود، برای دومین روز متوالی در مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی در تهران دست به تجمع زدند.

کارکنان دفاتر سهام عدالت گفتند: “دلیل استمرار اعتراض آنها پرداخت نشدن دستمزدشان از ۴۸ ماه گذشته تاکنون است”.

برپایه این اطلاعات، کارکنان سهام عدالت‌ جدا از معوقات مزدی، به نداشتن امنیت شغلی بعد از ۱۲ سال سابقه کار در دفاتر سراسر کشور نیز انتقاد دارند.

همچنین گفته می‌شود یکی دیگر از خواسته‌های کارکنان سهام عدالت در اجتماع امروز، توجه به امنیت شغلی آنها در لایحه آزادسازی سهام عدالت است که قرار است به زودی در صحن علنی مجلس مطرح و برای تصویب به رای گذاشته شود.

طبق گفته آنها، در لایحه مذکور به امنیت شغلی کارکنان سهام عدالت که بیش از ۱۲ سال است در مجموعه شرکت‌های سهام عدالت شهرستانی سابقه کار بیمه‌ای داشته و عمر مفید خود را در شرکت‌های مذکور سپری کرده‌اند، هیچ‌گونه توجهی نشده است.

تجمع کارکنان بازنشسته بنیاد شهید و امور ایثارگران در تهران

به گزارش آنا، امروز دوشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارکنان بازنشسته بنیاد شهید و امور ایثارگران، در اعتراض به پرداخت نشدن سنوات پایان خدمت و پاداش بازنشستگی در مقابل ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران واقع در خیابان طالقانی تهران، تجمع کردند.

این گروه از بازنشستگان عنوان کردند با اینکه در سال ۱۳۹۶ بازنشسته شده‌اند، برخلاف وعده‌های داده شده از سوی مدیران، تاکنون هیچ مبلغی را به عنوان سنوات خدمت و پاداش بازنشستگی دریافت نکرده‌اند. این درحالی است که به دلیل تورم افسارگسیخته که این روزها در جامعه شاهد آن هستیم در زیر فشار شدید اقتصادی به سر می‌برند.

گفتنی است تجمع‌کنندگان معترض از کارکنان خدوم بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند که در طول خدمت خود اکثراً در آسایشگاه‌های مجروحان جنگی مشغول خدمت به مجروحان  قطع نخاع  بوده و از هیچ تلاشی فروگزار نکرده‌اند.

این تجمع‌کنندگان که از شهرهای مختلف برای اعتراض و پیگیری مطالبات خود به ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران آمده بودند، با سر دادن شعار «الله اکبر» به دنبال مطالبات خود بودند ولی هیچ مسئولی برای پاسخگویی در جمع معترضان حاضر نشد.

تجمع کارگران و کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج

به گزارش ایلنا، امروز دوشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران و کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج در اعتراض به مطالبات مزدی پرداخت نشده خود، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

قاسم طاهری (نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج) پیرامون تجمع امروز گفت: “متاسفانه مطالبات ما همچنان باقی است. کارکنان این بیمارستان که تعدادشان نزدیک به ۵۰۰ نفر است بین ۸ الی یازده ماه معوقه مزدی دارند و تاکنون تنها حدود ۴ ماه پایه مزدی را دریافت کرده‌اند. اکنون در این شرایط بسیار سخت معیشتی که بسیاری از کارگران و کارمندان در دستگاه‌ها و شرکت‌های مختلف عیدی و پاداش‌شان را در آستانه سال نو دریافت کرده‌اند، ما هیچ‌کدام از آنها را دریافت نکرده‌ایم”.

وی افزود: “حال در این وضعیت راه‌اندازی و احیای بیمارستان کورسوی امیدی است برای ما، اما این امر با موانع بسیار زیادی مواجه شده است چراکه سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز همکاری‌ای در راستای تحقق این مهم نمی‌کند”.

در ادامه، نامه کارکنان بیمارستان که به عزیزالله شهبازی (استاندار استان البرز) در راستای پیگیری مطالباتشان نوشته شده، می‌آید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید