خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام دو زندانی در تهران و کارون

رهایی از اعدام دو زندانی در تهران و کارون

خبرگزاری هرانا – دو زندانی متهم به “قتل” در شهرهای تهران و کارون، با رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه ایران، یک زندانی که متهم است در جریان سرقت از گاوصندوق یک کارخانه، نگهبان را به قتل رسانده بود در یک قدمی اعدام با رضایت خانواده مقتول و پرداخت دیه بخشیده شد.

سال ۹۲ گزارش این قتل در یکی از کارخانه‌های تولید پوشاک شهرری به پلیس اعلام شد. بر اساس اسناد پرونده، دو سارق که پس از دزدیدن گاوصندوق با نگهبان روبه‌رو شده بودند، در درگیری او را زیر مشت و لگد به قتل رسانده و متواری شده بودند.

با آغاز تحقیقات و بررسی دوربین‌های مداربسته یکی از متهمان که کارگر اخراجی کارخانه به نام «مجید» بود، شناسایی و دستگیر شد و طی بازجویی به سرقت و قتل با همدستی دوستش «یونس» اعتراف کرد.

با دستگیری متهمان این پرونده و تکمیل تحقیقات، محاکمه آنها در دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. به این ترتیب «مجید» متهم اصلی پرونده به اتهام قتل به اعدام و به اتهام سرقت به ۱۰ سال حبس و «یونس» به اتهام معاونت در قتل و سرقت به ۱۵ سال زندان محکوم شدند.

با تأیید این حکم در دیوان عالی کشور، «مجید» در حالی که یک قدم تا چوبه دار فاصله داشت با تلاش خانواده‌اش و پرداخت ۲۳۰ میلیون تومان دیه رضایت خانواده مقتول را گرفت و از مرگ رهایی یافت.

متهم صبح روز گذشته ۲۸ بهمن‌ماه، برای محاکمه از جنبه عمومی جرم به شعبه دوم دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی زالی منتقل شد.

در این جلسه متهم در تشریح موضوع به قضات گفت: “پس از اخراج از کارخانه از نظر مالی مشکلات زیادی پیدا کردم. از طرفی چون تمام مسیرهای ورودی به کارخانه را بلد بودم با دوستم نقشه سرقت از گاوصندوق را کشیدیم. همه چیز خوب پیش رفت اما تنها ۵۰ هزار تومان در گاوصندوق بود که با برداشتن آن قصد فرار داشتیم که نگهبان سد راه ما شد. ما خواستیم فرار کنیم اما او مقاومت کرد و ما هم او را کتک زدیم. ما فقط می‌خواستیم فرار کنیم اما آنقدر ترسیده بودیم که این اتفاق افتاد. حالا هم بشدت پشیمانم و از خانواده مقتول طلب بخشش دارم”.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند تا مجازات متهم را از جنبه عمومی صادر کنند.

رهایی از اعدام یک زندانی در کارون

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، یک زندانی محکوم به اعدام در شهرستان کارون با رضایت اولیای دم از چوبه دار نجات یافت.

عبدالعباس زبیدی نیا، معاون قضایی و رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان، گفت: “در سال ۱۳۹۳ فردی از یک طایفه در شهرستان کارون به دلیل خصومت قبلی و بر سر احشام با چند نفر از طایفه دیگر درگیر شد که در این درگیری با استفاده از اسلحه ۲ نفر را به قتل رساند و یک نفر دیگر را زخمی کرد و این حادثه منجر به ایجاد تنش و اختلاف شدید بین این ۲ طایفه شد”.

وی افزود: “متهم به قتل پس از دستگیری محاکمه و حکم اعدام برای او صادر شد که با توجه به بافت عشایری منطقه و برای جلوگیری از نزاع‌های دیگر، رئیس و اعضاء شورای حل اختلاف کارون برای حل و فصل اختلاف بوجود آمده بین این ۲ طایفه وارد عمل می‌شوند و به برگزاری چندین جلسه و نشست‌های مختلف با بزرگان و ریش سفیدان طرفین و جلب رضایت اولیاء دم اقدام کردند”.

زبیدی نیا اظهار داشت: “بالاخره سعی و تلاش رئیس و اعضاء شورای حل اختلاف این شهرستان نتیجه داد و در نشستی با حضور سران عشایر، معتمدین، ریش سفیدان و بزرگان منطقه، اولیاء دم با عفو و بخشش خود، از اجرای حکم اعدام قاتل صرف نظر کردند و این ۲ طایفه پس از ۴ سال اختلاف و خصومت با هم مصالحه کردند”.

رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان با اشاره به نقش فعال و مؤثر شورای حل اختلاف در ایجاد صلح و سازش بین افراد متخاصم، تصریح کرد: “از بدو تشکیل شورای حل اختلاف تا حال حاضر بسیاری از پرونده‌های که باعث دشمنی و اختلافات شدیدی بین افراد متخاصم و عواقب نا مطلوبی در جامعه در پی داشته با تلاش و زحمات اعضاء همین نهاد تبدیل به دوستی و با صلح و سازش مختومه شدند و لازم است از این نهاد حمایت بیشتری شود”.

شهرستان کارون یکی از شهرستان‌های استان خوزستان در جنوب غربی ایران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید