خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, حقوق آکادمیک  >  ممانعت از ثبت نام فاطمه محمدی، نوکیش مسیحی در دانشگاه

ممانعت از ثبت نام فاطمه محمدی، نوکیش مسیحی در دانشگاه

خبرگزاری هرانا – فاطمه محمدی، نوکیش مسیحی و زندانی سابق که اوایل سال جاری با پایان دوران محکومیت خود از بند زنان زندان اوین آزاد شده است، به دلایلی که به نظر می آید مبنای عقیدتی دارد نامش از مرحله ثبت نام دانشگاه حذف شده است. مسئولان دانشگاه در پاسخ به اعتراض این شهروند مواردی را مطرح کرده اند که مبنای حقوقی و آیین نامه ای ندارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فاطمه محمدی، نوکیش مسیحی از تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی به بهانه‌هایی همچون ترتیب زمانی در ثبت‌نام محروم شده است.

این نوکیش مسیحی در این خصوص به گزارشگر هرانا توضیح داد: “اوایل دی‌ماه جهت ثبت‌نام به دانشگاه مراجعه کردم و مدارک لازم را به آنها تحویل دادم. مسئولین ثبت‌نام گفتند که این مدارک تنها جهت پیش ثبت‌نام تحویل گرفته می‌شوند. از آنها پرسیدم که شرایط پذیرش چیست و آنها در جواب شرط معدل و سوابق تحصیلی را عنوان کردند و به من اطمینان دادند که جای نگرانی نیست و با این سوابق شما حتما پذیرفته خواهید شد”.

فاطمه محمدی در ادامه افزود: “در تاریخ ۱۳ بهمن به دانشگاه مراجعه کرده و باز گفتند با شما تماس خواهیم گرفت. مجددا در تاریخ ۲۳ بهمن‌ماه به دانشگاه مراجعه کردم و گفتند که چنین اسمی در سیستم ما وجود ندارد و شما حتی پیش ثبت‌نام هم نکرده‌اید. بعدازظهر همان روز یک مسئول دیگر دانشگاه به من گفت که شرط ما برای پذیرش نه معدل بلکه زمان ثبت نام بوده است و برای این رشته بیشتر از ۲۰ نفر ثبت‌نام و پذیرش نمی‌کنیم و از آنجایی که شما دیرتر از آنها ثبت‌نام کرده‌اید، پذیرفته نشده‌اید”.

هر چند مسئولان دانشگاه از پذیرش مسئولیت این موضوع که خانم محمدی به دلایل عقیدتی از ثبت نام حذف شده اند سر باز می زنند اما توضیح غیر اصولی آنان و سابقه امر که حذف دانشجویان فعال یا کسانی که نگرانی های عقیدتی یا امنیتی برای نهادهای امنیتی دارند به طرق مختلفی از جمله بهانه جویی های غیرواقعی صورت میگیرد این امر را تقویت می کند که خانم محمدی به دلیل باورهای دینی از ادامه تحصیل محروم شده اند.

تطبیق اسم اسلامی خانم فاطمه محمدی با انتخاب گزینه مسیحیت در فرم های ثبت نامی توسط او، همچنین سابقه محکومیت وی به باروهای دینی می تواند از جمله دلایلی باشد که مسئولان نهایتا تصمیم به حذف نام وی گرفته اند.

خانم محمدی در ادامه با بی‌اساس بودن این ادعا در مورد پذیرش دانشجویان می‌گوید: “در نهایت شانس من برای تحصیل در این ترم از دست رفت، اما در شهریورماه یک بار دیگر اقدام خواهم کرد و این بار شرایطم هم از نظر زمانی و هم از لحاظ سوابق تحصیلی مناسب‌تر خواهد بود”.

لازم به یادآوری است فاطمه محمدی در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه سال گذشته به همراه مجیدرضا سوزن‌چی، یک نوکیش مسیحی دیگر در منزل شخصی یکی از آنها در تهرانپارس بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند.

این نوکیش مسیحی در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ جهت محاکمه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده حاضر و به اتهام “عضویت در گروه‌های تبشیری، فعالیت مسیحیت و اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ علیه نظام” به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. وی نهایتا در بهار سال جاری با پایان دوران محکومیت از زندان آزاد شد.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

اصل بیست و ششم قانون اساسی به صراحت بر آزادی فعالیت اقلیت‌های دینی تاکید شده و در این اصل آمده است: “احزاب، جمعیت‌‏ها، انجمن‌‏های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته‌شده آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند. هیچ‌کس را نمی‌توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید