خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دختران بعنوان اولیای دم و پدر به عنوان محکوم؛ گزارشی از اعدام یک زندانی در کرج

دختران بعنوان اولیای دم و پدر به عنوان محکوم؛ گزارشی از اعدام یک زندانی در کرج

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه هفته گذشته، یک زندانی متهم به “قتل” در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد. حکم این مرد که متهم به قتل همسرش بود پس از اینکه دخترانش به عنوان اولیای دم حاضر به رضایت نشدند اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه ایران، روز چهارشنبه ۲۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، یک زندانی که متهم به قتل همسر سابقش بود به دار آویخته شد.

بر اساس این گزارش ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح ۲۱ آبان سال ۹۳ قتل خانوادگی به پلیس اعلام شد. بدنبال این تماس تیم تحقیق راهی محل شده و با جسد خونین زن ۳۲ ساله‌ای مواجه شدند.

یکی از همسایه‌ها در تحقیقات گفت: “ساعت ۸ صبح بود که با صدای داد و فریاد همسایه‌مان از خواب بیدار شدم. در خانه را که باز کردم شوهر سابق یکی از همسایه‌ها را دیدم که بشدت عصبانی بود او با عجله وارد خانه شد و دقایقی بعد هم با یک چاقو بیرون آمد و از پله‌ها پایین دوید. ناگهان سر و صدای زیادی در پایین راه‌پله‌ها بلند شد، مرد خشمگین همسر سابقش را هدف ضربات چاقو قرار داد و بعد از آن هم فرار کرد”.

درحالی که بررسی‌ها برای دستگیری مرد فراری ادامه داشت ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه همان روز مرد جوان به کلانتری رفت و به قتل همسرش اعتراف کرد.

او در تحقیقات گفت: “سه سال پیش از همسرم جدا شدم و این درحالی بود که او را هنوز دوست داشتم. در این مدت تلاش زیادی کردم تا همسرم دوباره به زندگی‌ام برگردد اما او هربار شرایطی جدید پیش پایم می‌گذاشت. روز حادثه ساعت ۸ صبح به بهانه گردش به در خانه او رفتم تا با هم بیرون برویم اما گفت قصد دارد با گروهی از دوستانش به مسافرت برود. همین موضوع مرا عصبانی کرد وقتی اعتراض کردم، گفت که از من متنفر است و نمی‌خواهد دوباره با من زندگی کند؛ همین باعث شد کنترلم را از دست بدهم، درحالی که از دستش بسیار عصبانی شده بودم به داخل آشپزخانه رفته و با برداشتن چاقویی به همسرم حمله کردم، حالا هم از این کارم پشیمانم؛ من او را خیلی دوست داشتم.”

با اعتراف متهم، او به بازسازی صحنه قتل پرداخت و با تکمیل تحقیقات، پرونده برای محاکمه به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع شد.

وی درحالی پای میز محاکمه رفت که دخترانش خواهان اعدام وی بودند. بدین ترتیب قضات دادگاه حکم اعدام متهم را صادر کردند و با تأیید این حکم از سوی دیوانعالی کشور این زندانی روز چهارشنبه ۲۴ بهمن‌ماه، اعدام شد.

هرانا در پی تحقیقات میدانی محل اجرای این حکم را زندان رجایی شهر کرج احراز کرده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید