خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و بیمه ای کارگران و کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور

معوقات مزدی و بیمه ای کارگران و کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور

خبرگزاری هرانا کارگران و کارکنان شاغل در تعاونی سهام عدالت کشور از معوقات مزدی ۴۸ ماهه و عدم پرداخت حق بیمه خود خبر دادند. یکی از کارکنان این شرکت گفت که اگر مطالبات معوقه کارکنان سهام عدالت پرداخت نشود، برای تامین هزینه‌های سال نو خانواده های خود دچار مشکل خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران و کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور در آستانه سال نو خواستار مشخص شدن وضعیت شغلی و دریافت مطالبات معوقه خود برای تامین خرج و مخارج مربوط به خود و خانواده‌هایشان شدند.

تعدادی از کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور گفتند: “بابت مطالبات مزدی و بیمه‌ای ۴۸ ماه گذشته طلبکاریم و با توجه به مخارج سنگین سال نو خانواده‌هایمان از دفتر سهام عدالت و در راس آن سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد و دارایی می‌خواهیم تا بدهی خود را به کارکنان دفاتر سهام عدالت پرداخت کند”.

به گفته آنان هم‌اکنون حدود ۱۵۰۰ نفر در ۳۵۳ دفتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در سراسر کشور مشغول کارند که نگران دریافت مطالبات معوقه مزدی به همراه عیدی خود در آستانه سال نو هستند. آنها می‌گویند علیرغم پیگیری و تجمعات متعددی که مقابل دفتر سهام عدالت، سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد و دارایی انجام داده‌اند تا این لحظه پاسخ مشخصی به خواسته‌های آنان داده نشده است.

همچنین به نقل از یکی از کارکنان سهام عدالت گفته می‌شود جدا از مشکلاتی که در پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای وجود دارد، بخش دیگری از مشکلاتشان درباره اختصاص ۲۵ میلیارد تومان بودجه از سوی هیات وزیران برای جبران خدمات کارکنان شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت است.

بنا بر اظهارات وی، سازمان خصوصی‌سازی برخلاف مصوبه مورخ هفتم شهریور ماه سال جاری هیات وزیران مبنی بر حفظ اشتغال کارکنان سهام عدالت، در تخصیص اعتبار ۲۵ میلیاردی هیات وزیران عمل نمی‌کند.

به گفته وی، سازمان خصوصی سازی قصد دارد اعتبار تخصیص داده شده را از هر شرکت تعاونی فقط به دو نفر آن هم زیر حقوق قانونی کار اختصاص دهد که در این صورت وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات مزدی بیش از نیمی از جمعیت ۱۵۰۰ نفری کارکنان سهام عدالت نامشخص می‌شود.

او با بیان اینکه ما کارکنان دفاتر سهام عدالت خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه خود هستیم، گفت: “هر یک از کارکنان سهام عدالت مطالبات زیادی از سازمان خصوصی‌سازی بابت معوقات مزدی و بیمه‌ای طلبکارند. جدا از اینکه برخی دفاتر به صورت اجاره‌ای بوده و هزینه‌های جاری و اجاره دفاتر هم از جیب برخی کارکنان پرداخت شده است.در عین حال حساب مالی تعدادی از مسئولان این دفاتر از سوی برخی نهادهای دولتی همانند سازمان تامین اجتماعی مسدود و توقیف شده است”.

او با بیان اینکه به تاخیر افتادن ۴۸ ماه دستمزد و حق بیمه حدود ۱۵۰۰ نفر از کارکنان سهام عدالت باعث تشدید وضعیت اقتصادی خانواده‌های این کارگران شده‌اند، افزود: “اگر مطالبات معوقه کارکنان سهام عدالت (که همگی از مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، مجروحان و اسرای فاقد اشتغال زمان جنگ و زنان سرپرست خانوار هستند) پرداخت نشود، برای تامین هزینه‌های سال نو خانواده‌های خود دچار مشکل خواهند شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید