خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی, سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن دو شهروند بلوچ در ایرانشهر و بندر کوهستک

کشته و زخمی شدن دو شهروند بلوچ در ایرانشهر و بندر کوهستک

خبرگزاری هرانا – روز گذشته، یک شهروند بلوچ در شهرستان ایرانشهر که حامل سوخت بود، در پی شلیک مستقیم ماموران سپاه کشته شد. بنا بر خبری دیگر در روز دوشنبه هفته جاری نیز یک صیاد بلوچ در پی تیر اندازی مستقیم نیروهای دریابانی بندر کوهستک در استان هرمزگان، زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز سه‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷، ماموران سپاه به سمت خودرو حامل سوخت تیراندازی کردند که در جریان آن  یک شهروند بلوچ به نام “محمد کرد فرزند حسین” کشته شد.

یک منبع مطلع در این باره گفت: “محمد که بنزین‌ها را خالی کرده بود در مسیر برگشت گرفتار نیروهای سپاه شد که بدون اخطار و ناگهان به سمت او شلیک مستقیم کردند”.

سالیانه ده‌ها نفر از شهروندان بلوچ در زمان “حمل سوخت قاچاق” کشته و زخمی می شوند.

حکومت ایران این شغل را “قاچاق” و غیرقانونی می‌خواند، اما شهروندان این بخش محروم کشور از نبود کارخانه و کار برای تامین زندگی خود گلایه دارند و خود را “مجبور به این کار” می خوانند.

تاکنون بارها نمایندگان، بزرگان محلی و علمای مذهبی نسبت به تیراندازی ماموران انتقاد کردند اما تاکنون نشانه‌های مبنی بر کمتر شدن و توقف آن مشاهده نشده است.

همچنین ظهر روز ۲۲ بهمن ۱۳۹۷، یک قایق صیادی در بندر کوهستک در استان هرمزگان از سوی نیروهای دریابانی مورد هدف تیر اندازی قرار گرفت و در این جریان یک صیاد بلوچ به نام “عبدالرحمن ملاحی فرزند حسن” مجروح شد.

یک منبع مطلع در این باره گفت: “عبدالرحمن ملاحی که در اطراف منطقه تیر اندازی بود، با قایق خود جهت کمک و نجات صیادان به طرف قایق تیر خورده رهسپار شد، که با تیر اندازی دوباره ماموران به طرف وی از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت.”

عبدالرحمن ملاحی ۱۸ ساله از ناحیه پا دچار شکستگی استخوان شده و روز گذشته مورخه ۲۳ بهمن مورد عمل جراحی قرار گرفت، که در پای وی پلاتین کار گذاشته شد.

این منبع همچنین گفت: ” به علت سنگ اندازی‌های مستمر مسئولین اداره شیلات و فروختن دریا به کف روب‌های چینی، زیستگاه‌های ماهی‌ها از بین رفته‌اند، صید ماهی برای قایق‌ها و کشتی‌های کوچک نا ممکن شده است، و اگر هم صیدی بدست آید هزینه مصرف سوخت قایق را پوشش نمی‌دهد، که بعضی از صیادان ناچارا جهت تامین خرج زندگی و خانه به فروش سهمیه گازوئیل خود روی آوردند.”

وی اضافه کرد: “علاوه بر خسارات وارده و تلف شدن قایق‌ها بر اثر تیر اندازی ماموران، جریمه‌های دادگاه خیلی سنگین است، و تامین ضمانت نقدی و سند خیلی سخت است، که خانواده‌ها از عهده آن بر نمی‌آیند، که نتیجه آن در زندان ماندن صیاد و گسترش فقر در بین خانواده و فرزندان آنهاست.”

بندر ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ در استان هرمزگان از ﺗﻮﺍﺑﻊ ﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻥ سیریک، ﺩﺭ ۳۵ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮﯼ ﺟﻨﻮﺏ ﻣﯿﻨﺎﺏ ﻭﺍﻗﻊ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید