خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تداوم بازداشت و بی خبری از آتسا احمدآئی، شهروند بهایی در زندان اوین

تداوم بازداشت و بی خبری از آتسا احمدآئی، شهروند بهایی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – با گذشت سه هفته از بازداشت آتسا احمدآئی رفسنجانی، شهروند بهایی ساکن تهران در زندان اوین، کماکان از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. گفته می‌شود این شهروند بهایی در سلول‌های انفرادی بند ۲۴۱ زندان اوین مربوط به حفاظت اطلاعات قوه قضاییه بسر می‌برد و تاکنون امکان تماس و ملاقات با خانواده خود را نداشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آتسا احمدآئی رفسنجانی، شهروند بهایی ساکن تهران با گذشت ۲۱ روز از زمان بازداشت کماکان در بازداشت و بی خبری به سر می‌برد.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده آتسا احمدآئی به گزارشگر هرانا گفت: “علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده خانم احمدآئی، وی تاکنون هیچ تماس و ملاقاتی نداشته و آنها از وضعیت سلامت ایشان بی‌خبرند. همچنین مسئولین زندان اوین از پذیرش هر گونه وسایل شخصی، بهداشتی، پول و پوشاک برای ایشان خودداری کرده‌اند. بازپرس پرونده نیز هیچ اطلاعی در ارتباط با دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه احتمالی علیه وی به خانواده ایشان نداده است. این بی خبری و بلاتکلیفی با وجود مشکلات جسمانی و گواهی پزشکان معالج مبنی بر نیاز به مراقبت‌های پزشکی، باعث نگرانی بیشتر خانواده احمدآئی شده است”.

آتسا احمدآئی رفسنجانی، در تاریخ ۳۰ دی‌ماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی خود بازداشت شد و روز بعد به سلول‌های انفرادی بند ۲۴۱ زندان اوین منتقل شده است.

گفتنی است که آتسا احمدآئی در حالی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است که به همراه خانواده خود از پدرش که دچار سکته مغزی شده است، مراقبت می‌کرد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید