خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  تائید یک حکم اعدام همزمان با رهایی یک محکوم به مرگ

تائید یک حکم اعدام همزمان با رهایی یک محکوم به مرگ

خبرگزاری هرانا – حکم اعدام یک زندانی متهم به “قتل” در تهران توسط دیوان عالی کشور تایید شد. بنا بر خبری دیگر دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند گفت که یک زندانی متهم به “قتل” در این شهرستان در پای چوبه دار از مرگ رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه جوان، حکم اعدام یک زندانی که به اتهام قتل برادر زنش در زندان به سر می‌برد در دیوان عالی کشور تأیید شد.

سال ۹۵ مأموران پلیس از قتل مرد جوانی به نام مهرداد در خیابان مرتضوی تهران باخبر و راهی محل شدند. شواهد نشان می‌داد آن مرد در جریان درگیری با داماد خانواده با اصابت ضربه چاقو به قتل رسیده است.

با انتقال جسد به پزشکی قانونی عامل قتل که در محل حضور داشت، بازداشت شد. وی در مراحل بازجویی گفت: “با همسرم اختلاف داشتم به همین دلیل او قهر کرد و به خانه مادرش رفت. شب قبل از حادثه دنبالش رفتم، اما همسرم اهمیتی نداد و به خانه برنگشت. منزل ما نزدیک منزل مادرزنم است، به همین دلیل وقتی به خانه برگشتم یکی از برادر زن‌هایم مقابل درب ورودی آمد و شروع به داد و فریاد کرد. بعد از دقایقی او رفت و این بار با برادر دیگرش به نام مهرداد به همراه چند نفر دیگر برگشت. آن‌ها به سمت من حمله‌ور شدند و در آن درگیری چاره‌ای نداشتم تا اینکه دست به چاقو شدم و یک ضربه به مهرداد زدم.”

با کامل شدن تحقیقات پرونده به شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و در اولین جلسه رسیدگی به پرونده به ریاست قاضی توکلی، اولیای دم درخواست اعدام کردند.

در ادامه متهم بعد از شرح ماجرا در آخرین دفاعش گفت: “من، همسرم را خیلی دوست داشتم. روز حادثه فقط می‌خواستم او را ببینم تا مشکلمان حل شود و دوباره سر زندگی‌مان برگردیم، اما خانواده‌اش اجازه ندادند. رفتار آن‌ها مرا خیلی ناراحت می‌کرد. باور کنید قصد قتل نداشتم، اما آن روز مقتول و برادرش همراه چند نفر دیگر به من حمله کردند و من چاره‌ای جز دفاع نداشتم”.

در پایان هیئت قضایی متهم را به اعدام محکوم کرد. این حکم به دیوان عالی کشور فرستاده شد و از سوی یکی از شعبات آن تأیید شد. به این ترتیب متهم در صورتی که نتواند رضایت اولیای دم را جلب کند در انتظار مرگ قرار خواهد گرفت.

رهایی از اعدام یک زندانی در دماوند

به گزارش پایگاه خبری تارود، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند از نجات یک متهم به قتل از اعدام در پای چوبه دار در این شهرستان خبر داد و گفت: “تلاش‌های مجموعه دادسرای دماوند و اصرار زیاد به خانواده اولیای دم در ثانیه‌‌های آخر نتیجه داد”.

حسن ابراهیمی بسابی، اظهار کرد: “حدود پنج سال گذشته یک قتل اتفاق افتاده بود که تحقیقات منجر به دستگیری متهم به قتل شد و حکم اعدام این فرد در دادگاه قطعی شد”.

وی افزود: “طی این مدت تلاش شد که از خانواده اولیای دم کسب رضایت صورت گیرد تا بتوانیم جان یک انسان را نجات دهیم تا اینکه نهایتا در سحرگاه اجرای حکم در پای چوبه دار خانواده مقتول اعلام رضایت کردند”.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند گفت: “قتل در شهرستان دماوند اتفاق افتاد اما هر دو طرف مربوط به تهران بودند که برای تفریح و گردشگری به این منطقه آمده بودند و ناگفته نماند فرد زندانی شده به همراه پرونده و دستگیری در شهرستان دماوند انجام شده بود و تا نهایت مرحله به جلو رفت”.

ابراهیمی بسابی با تاکید بر اینکه به مردم و جوانان توصیه می‌شود احساسی تصمیم نگیرند و زیاده خواه نباشند زیرا تصمیمی گرفته می‌شود که یک عمر پشیمانی به همراه دارد، بیان کرد: “خانواده اولیای دم به هیچ وجه حاضر به رضایت نبودند و شدیداً پافشاری می‌کردند تا حکم اعدام اجرا شود حتی در ثانیه‌های آخر منتظر اعدام بودند که با تلاش‌های مجموعه دادسرا و اصرار زیاد به خانواده اولیای دم در ثانیه‌ای آخر تلاش‌ها نتیجه داد”.

وی ادامه داد: “این خانواده اعدام گذشتند اما همه خانواده‌ها رضایت نمی‌دهند و ممکن بود حکم اعدام اجرا و خانواده‌ای داغدار شود”.

ابراهیمی بسابی گفت: “فرد متهم به قتل از اقدام خود بسیار نادم و پشیمان بود و اصرار بر عمل خلافش نداشته است از این رو ما نیز برای کسب رضایت اولیای دم تلاش کردیم تا انسانی را نجات دهیم و در این مورد نهایت تلاش خود را به کار بستیم و بزرگواری را از خانواده اولیای دم دیدیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید