خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷, 13th of July 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ ساعت ۲۰:۰۲:۲۲

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات دیماه؛ جمال کرمانی به حبس محکوم شد

اعتراضات دیماه؛ جمال کرمانی به حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – جمال کرمانی (محمدمبین محبتیان) شهروند اهل مشهد و از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه سال گذشته در حال تحمل دوران محکومیت یک ساله خود در زندان وکیل آباد است. وی ابتدا توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ۱۱ سال حبس محکوم شد و پس از اعتراض به رای صادره، این حکم توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمال کرمانی (محمد مبین محبتیان) از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه ۹۶، در حال گذراندن دوران محکومیت یک ساله خود در زندان وکیل آباد است.

جمال کرمانی در تاریخ ۷ مهرماه ۹۷ به بند ۶/۱ زندان وکیل آباد مشهد و پس از ۱۴ روز به بند ۳ مشاوره این زندان منتقل شده است.

شعبه ۳۵ دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی، در تاریخ ۲۴ مردادماه، علاوه بر تبرئه این زندانی از یکی از اتهامات مطروحه در دادگاه بدوی، وی را به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

جمال کرمانی در تاریخ ۱ اردیبهشت ماه سال جاری، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری به اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تشکیل و اداره گروه به قصد برهم زدن امنیت ملی” به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

در ماده ۴۸۹ قانون مجازات اسلامی آمده است: “هر کس با هر مرامی، دسته، جمعیت یا شعبه جمعیتی بیش از دو نفر در داخل یا خارج از کشور تحت هر اسم یا عنوانی تشکیل دهد یا اداره نماید که هدف آن برهم زدن امنیت کشور باشد و محارب شناخته نشود به حبس از دو تا ده سال محکوم می‌شود”.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “پس از اعتراض آقای کرمانی به رای، قاضی دادگاه تجدید نظر به دلیل نبودن ادله کافی برای اثبات اتهام تشکیل و اداره گروه توسط آقای کرمانی، ایشان را از این اتهام تبرئه کرد”.

این منبع مطلع در ادامه گفت: “جمال کرمانی در تاریخ ۹ دی‌ماه سال گذشته در میدان شهدای مشهد در جریان اعتراضات توسط ماموران امنیتی بازداشت و فردای آن روز آزاد شد. وی حدود دو هفته بعد در تاریخ ۲۳ دی ماه دوباره در منزل شخصی بازداشت و به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد و در تاریخ ۱۷ اسفند ماه با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود”.

جمال کرمانی (محمدمبین محبتیان)، ۲۸ ساله و دارای دو فرزند ۲ و ۵ ساله است.

هرانا پیشتر نیز در دو گزارش از محکومیت دو تن دیگر از بازداشت شدگان دی ماه سال گذشته به نام‌های مصطفی برومند و مرتضی پرهیزگار در این شهر خبر داده بود.

در اعتراضات اواخر سال گذشته که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

چندی پیش نیز علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اعتراضات دی‌ماه ۹۶ گفت که این اعتراضات ۱۶۰ شهر کل کشور را در بر گرفت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید