خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ ساعت ۱۵:۳۴:۵۵

    خانه  > اندیشه و بیان  >  عضو شورای شهر کرج با قرار کفالت آزاد شد/ احضار ۲ عضو شورای شهر تهران به دادسرا

عضو شورای شهر کرج با قرار کفالت آزاد شد/ احضار ۲ عضو شورای شهر تهران به دادسرا

خبرگزاری هرانا – محمدحسین خلیل اردکانی، عضو شورای شهر کرج که روز گذشته در پی احضار به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای کرج بازداشت شده بود، با قرار کفالت آزاد شد. اتهامات مطروحه علیه وی “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” عنوان شده است. همچنین در خبری دیگر ناهید خداکرمی و سیدمحمود میرلوحی دو عضو شورای شهر تهران امروز در دادسرا حاضر شدند. خداکرمی در پی شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از وی به اتهام “تشویق مردم به بی حجابی” و آقای میرلوحی در پی شکایت قالیباف شهردار سابق تهران از وی به اتهامات “تشویش اذهان عمومی” و “توهین و نشر اکاذیب” به دادگاه احضار شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، محمدحسین خلیل اردکانی، عضو شورای شهر کرج و نماینده مجلس ششم و رئیس سابق حزب اتحاد ملت در کرج، به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای کرج احضار و سپس بازداشت شد. وی امروز با قرار کفالت، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

بر اساس این گزارش، “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” توسط شعبه ۷ بازپرسی دادسرای کرج به عنوان اتهامات مطروحه علیه خلیل اردکانی عنوان شده است.

با این حال هیچ یک از مقامات رسمی دستگاه قضایی دلیل احضار و اتهامات تفهیم شده به این عضو شورای شهر کرج را به طور رسمی اعلام نکرده است.

۲ عضو شورای شهر تهران به دادسرا احضار شدند

خبرگزاری ایرنا گزارش داد که «ناهید خداکرمی» و «سیدمحمود میرلوحی» ۲ عضو کنونی این شورا امروز سه شنبه به دادسرا احضار شدند.

ناهید خداکرمی، عضو کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، چندی پیش در خصوص موضوع حجاب اظهاراتی داشته که گفته شده ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان از وی شکایت کرده است. حجت نظری عضو شورای شهر تهران، خداکرمی را در دادسرا همراهی کرده بود.

ناهید خداکرمی، پیش‌تر از شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از خود به دلیل یادداشت‌ها و مصاحبه‌هایش درباره حجاب به اتهام “تشویق مردم به بی حجابی” خبر داده و در این خصوص گفته بود: “موضوع شکایت ستاد امر به معروف و نهی منکر اصفهان در خصوص یادداشت و نطق بنده مبنی بر ‘انتخاب نوع پوشش حق زنان است’ عنوان شده استعجیب است که چطور یک عضو شورای شهر که نماینده شهروندان است؛ حق بیان نظرات کارشناسی خود را در مورد موضوعات روز ندارد“.

همچنین سید محمود میرلوحی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران است که به دلیل شکایت شهردار پیشین تهران محمدباقر قالیباف به دادسرا احضار شده بود و سید ابراهیم امینی نایب رئیس شورا وی را در دادسرا همراهی کرده بود.

در مهرماه سال جاری، سید محمود میر لوحی رییس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای اسلامی شهر تهران گفته بود که آقای قالیباف شهردار سابق تهران و وکیلشان آقای قهرمانی در خصوص دو مصاحبه‌ای که بنده با خبرگزاری ایلنا داشتم از من شکایت کردند و هم اکنون به قید کفالت آزاد هستم. تشویش اذهان عمومی، توهین و نشر اکاذیب از مواردی بوده که از مصاحبه بنده استنباط کرده‌اند.

به گزارش ایرنا میرلوحی دقایقی پیش از دادسرا به محل صحن شورا بازگشت.

لازم به ذکر است که پیشتر نیز مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان در پی شکایت مدیرکل اداره اطلاعات این شهر توسط شعبه ۱۹۹ دادگاه کیفری اصفهان به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، این حکم نهایتا روز گذشته در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.

همچنین مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز در تاریخ ۵ مهرماه در پی انتشار یادداشتی با اتهام حمایت از بهاییان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ده روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. وی به دلیل حمایت از بهاییان و با قرار نظارت دادسرا از حضور در شورای شهر منع شده بود و نهایتا روز یکشنبه ۱۴ بهمن‌ماه با لغو این قرار پس از نزدیک به ۴ ماه و نیم در جلسه شورای شهر شیراز حاضر شد. وی با بیان اینکه پرونده در حال طی کردن مسیر قانونی است گفت که منتظرم حکم نهایی توسط مقامات قضایی صادر و اعلام شود. آقای حاجتی در تاریخ ۵ مهرماه در پی انتشار یادداشتی با اتهام حمایت از بهاییان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ده روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

رضا مهرداد عضو شورای شهر نیشابور چندی پیش به اتهام توهین به مقدسات بازداشت شده بود. وی در آبان ماه سال جاری از صدور و ابلاغ حکم قضایی خود خبر داد. طی حکم صادره رضا مهراد به یکسال حبس تعزیری و دو سال تعلیق از شورای شهر محکوم شده بود.

غلامعلی سفید رئیس شورای شهر یزد که برای بازگرداندن سپنتا نیکنام بسیار تلاش کرده بود، از جمله کسانی بود که حکم زندان و شلاق برایش صادر شد.

امیر شهلا عضو شورای شهر مشهد نیز با تصمیم دادستانی مدتی در بازداشت به سر برد و البته دوباره به شورای شهر بازگشت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید